Preeklampsie: nemoc těhotných. V čem jsou její rizika
Součástí každé návštěvy těhotenské poradny je měření krevního tlaku a odevzdání vzorku moči. Oba dva jsou velmi důležité, protože slouží jako ukazatele nebezpečného onemocnění: preeklampsie. V době okolo porodu je vysoký krevní tlak a nemoci s ním spojené (zejména preeklampsie) jednou z hlavních příčin úmrtí matky nebo plodu. Normální krevní tlak je 110-120/70-80. Je obvyklé, že v první polovině těhotenství je nižší, s blížícím se termínem porodu se krevní tlak vrací do hodnot, jaké měla žena před otěhotněním.
Co je preeklampsie?
Preeklapsie je krevní tlak v hodnotách 140/90 a vyšší, který se projevuje zejména ve druhé polovině těhotenství (tedy od 20. týdne). Současně se v moči objevuje bílkovina. Preeklampsie může být časná (před 34. týdnem) a pozdní (od 34. týdne). Preeklampsie vzniká zejména u žen, které měly vysoký krevní tlak již před začátkem těhotenství, u těch, které kouří, jsou obézní, mají jiná onemocnění jako je cukrovka nebo onemocnění ledvin. Ve větším ohrožení jsou také ženy, které již preeklampsii měli v předchozím těhotenství.
Foto: Pixabay
Léčba preeklampsie
U těhotných žen je možné určit možnost vzniku preeklampsie již od 11. do 14. týdne. V případě, že existuje riziko vzniku tohoto onemocnění, užívají těhotné ženy kyselinu acetylsalicylovou. S léčbou je vhodné začít již ve 12. až 14. týdnu, nejpozději pak v 16. týdnu. Užívá se až do konce 36. týdne těhotenství. Pokud dojde k rozvoji preeklapsie do velice nebezpečné formy, je nutné ukončit těhotenství předčasně: císařským řezem.
Jak se vyhnout problémům s vysokým krevním tlakem v těhotenství?
Zdravá strava, dostatek pohybu jsou velice důležitými faktory, které fungují jako prevence proti problémům s vysokým krevním tlakem. Jídelníček v těhotenství musí být bohatý na živiny, nicméně redukční diety vhodné nejsou. Ideální je tak volba zdravějších forem potravin, vyhýbání se tučnému a příliš sladkému jídlu.
Zdroj: https://www.loono.cz/blog/je-vysoky-krevni-tlak-v-tehotenstvi-nebezpecny-a-jak-souvisi-s-preeklampsii
Foto: Pixabay