Primářka MUDr. Růžena Vaňková: Astma by váš život řídit nemělo

Alergie a astma patří k poměrně závažným autoimunitním nemocem. Alergií nazýváme přehnanou reakci organismu na různé látky, které se vyskytují mezi námi. Může to být pyl, prach, roztoči, plísně, srst zvířat i potraviny. Astma je chronickým zánětlivým onemocněním dolních dýchacích cest. Obě nemoci jsou svým způsobem nevyléčitelné, pouze se dají velmi dobře zmírnit jejich projev. Důležitou roli sehrává prevence, pravidelná návštěva alergologa i životní styl.

Světový den astmatu a alergie

Každým rokem první květnové úterý patří Světovému dni astmatu. Letos vyšel na 3. května. Hlavním cílem je zvýšit povědomí o této diagnóze mezi širokou veřejností. Jen díky adekvátní léčbě je možné zlepšit kvalitu života pacientů, kteří astmatem nebo alergií trpí. MUDr. Růžena Vaňková pracuje ve společnosti Léčebné lázně Mariánské Lázně jako primářka. Svou praxi zaměřila především na fyziatrii, balneologii a léčebnou rehabilitaci, dále pak na rehabilitační a fyzikální medicínu. Paní primářce jsme položili několik otázek, týkajících se právě léčby respiračních nemocí.

Mariánské Lázně: Foto Pixabay

Paní primářko, z jakého důvodu jsou Mariánské Lázně vhodné pro léčbu astmatu?

Mariánské Lázně mají podhorské klima, jejich nadmořská výška je 630 metrů. Je tu intenzivnější UV záření, nižší barometrický tlak a vyšší saturace hemoglobinu kyslíkem. Vzduch zde obsahuje více ozónu a záporných iontů, není v něm tolik prachu a alergenů. Toto všechno dělá zdejší lázeňské prostředí ideální pro pacienty s astmatem, jejich hlavním problémem bývá obtížné dýchání.

Je léčba astmatiků v něčem jiná než léčba ostatních respiračních nemocí?

Specifikem astmatu je zejména to, že spouštěčem může být prožívaná emoce, stres, fyzická zátěž nebo hormonální vlivy. Projevuje se opakujícími respiračními příznaky – dušností, kašlem, sípáním a napětím na hrudi. Bohužel neléčené astma vede až k astmatickému záchvatu. Důležitá je správná diagnóza a nastavení léčby. To obnáší nejen vhodné léky, ale také kontrolu prostředí, ve kterém se astmatik pohybuje.

Jak probíhá léčba astmatu v lázních?

Nejprve je vstupní konzultace, na jejímž základě lékař v lázních navrhne léčebný program. Výborně působí inhalace čerstvé minerální vody, která vyvěrá z Lesního pramene v Mariánských Lázních. Pomocí trubice se ústy až do plic inhalují aerosoly. Inhalace pomáhá rozpouštět hlen a udržovat dýchací cesty čisté. Doporučuje se také inhalace kyslíku trubicí zavedenou do nosu, ten posiluje funkci imunitního systému, zlepšuje činnost srdce a elasticitu plic. Pomáhají také parafinové zábaly. Součástí lázeňské léčby jsou i klimatoterapie, pitná léčba a fyzioterapie a fyzická aktivita dle stavu pacienta.

Mariánské Lázně: Foto Pixabay

Je lázeňská péče hrazená zdravotními pojišťovnami?

Jestliže lázeňská péče splňuje podmínky dané zákonem, tak ano, je hrazená z prostředků zdravotních pojišťoven. Obvykle to funguje tak, že praktický lékař vystaví návrh na lázeňskou péči, a to na základě doporučení odborného lékaře. Návrh je postoupen reviznímu lékaři konkrétní zdravotní pojišťovny. Když pacient splní požadavky na komplexní lázeňskou péči, pak pojišťovna hradí standardní ubytování, stravování a léčebný program. Pacienti, kteří dosáhnou jen na příspěvkovou lázeňskou péči, mají nárok na úhradu standardního léčení bez příspěvku na ubytování a stravování.

Paní primářko, jak by šla zobecnit péče astmatiků o své zdraví?

Ono je tomu tak, že by se astmatici neměli nechat řídit svou nemocí. Naopak by měli být aktivní v přístupu k ní a vyhýbat se všem možným spouštěčům a rizikovým situacím, mezi které patří dušení a fyzická zátěž. Je dobré, aby se věnovali pohybové aktivitě, vhodná je třeba jóga nebo plavání. Ideální není přerušit léčbu bez vědomí lékaře.

Zdroj: https://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/lecebne-pobyty-v-laznich-pro-pacienty-po-prodelani-covid-19.html

Fontána v Mariánských Lázních: Náhledové foto Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.