Připravte pokožku na zimu!

Pokožka v zimě

Péči o pleť věnujeme v létě více pozornosti než v zimě. Chyba! Protože největší orgán těla potřebuje ochranu a vhodnou péči i když je chladno a mráz. Ale jinou než v létě.

„Zdálo by se, že v zimě si naše pokožka odpočine od vlivů UV záření, které zapříčiňuje předčasné stárnutí či různé alergické reakce. Není to však pravda. Ostré slunce ohrožuje naši pleť nejen během lyžování na horách,“ říká dermatoveneroložka MUDr. Adriana Tomeková. Pokožce v tomto období škodí především mráz, vítr a paradoxně i vytopené místnosti. „Pokud je vliv mrazu dlouhodobý, způsobuje pokožce permanentní šok a může vést až ke kožním nemocem jako je například rosacea (růžovka). Krátkodobá expozice pokožky vlivem chladu však může mít naopak blahodárný účinek. Stimuluje krevní oběh, a tím pokožku prokrvuje a zvyšuje její obranyschopnost,“vysvětluje lékařka.

Tuk jako esence krásy

Když se řekne tuk, většina žen strachy zpozorní. V chladném období je však nezbytnou esencí krásné a zdravé pokožky. „Základem zimní kosmetiky je vyvážený poměr lipidů a hydratačních složek,“ říká Eva Kučerová, zástupkyně italské přírodní bio kosmetiky Anthyllis. „Když totiž venkovní teplota klesne, mazové žlázy pokožky snižují produkci lipidů na minimum a látková výměna začíná stagnovat. Z tohoto důvodu je vhodná kosmetika obsahující přírodní tuky, zároveň je v zimě mimořádně důležitá kombinace vitamínů A, B, C a E.“

Hydratační soft krém je potřeba vyměnit za výživný polomastný, anebo mastný krém. „Doporučuji volit krémy, které obsahují rostlinné, ale i živočišné tuky. Skvělým pomocníkem jsou krémy se systémem voda v oleji, které nepropouštějí pot a teplo, působí okluzivně, ve vrchních vrstvách pokožky zadržují její vlhkost. Tím pádem hydratují i citlivou pokožku. Vhodná je i termální voda s obsahem minerálů. Určitě nesmíme zapomenout na výživný balzám na rty. Například s obsahem beta-glukanu, který chrání a zároveň vyhlazuje a léčí poškozená místa, pokud je třeba,“říká kožní lékařka.

Zkušené ženy v zimě vyhledávají kosmetiku s mandlovým nebo kokosovým olejem či bambuckým máslem. „Mandlový olej je silný antioxidant. Chrání pokožku a optimalizuje její absorpční schopnosti. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6 a je extrémně bohatý na vitamin E. Neucpává póry a je vhodný pro všechny typy pokožky. Také je bohatý na vitamíny, minerály a nenasycené mastné kyseliny. Pleť zklidňuje, zjemňuje a zvláčňuje. Suchou pokožku zbavuje pocitu napětí a dodává jí potřebné výživné látky,“ říká Eva Kučerová. „Sheabutter (bambucké máslo) má protizánětlivé, zvláčňující a zvlhčující vlastnosti. Vyživuje pleť vitaminem A, E a F. Vitamin A a E udržuje pokožku zdravou a brání v tvorbě vrásek. Vitamín F pokožku chrání a oživuje. Má také schopnost absorbovat ultrafialové záření, a proto se používá i jako slabší opalovací

krém.“

Mýty a fakta

Největším zimním mýtem v péči o pleť je představa, že bychom neměli používat hydratační krémy. Druhým omylem je tvrzení, že čím tlustší vrstvu krému na pokožku naneseme, tím bude hydratovanější. Ve skutečnosti však stačí jedna přiměřená vrstva. Jinak hrozí škody. Například předávkování pleti lipidy, které tyto krémy obsahují, způsobuje její zbytečné zahlcování odumřelými buňkami a kůže tak nemá šanci zářit a působit svěže.

Také bychom to s kosmetickými produkty neměli přehánět. Pokud máte citlivou pleť, která na mnoho přípravků reaguje alergií, důvodem může být i kombinování více produktů současně. „Je důležité si uvědomit, že samotná látka nemusí způsobovat zdravotní problém, ale při kombinaci s jinými může způsobit alergii. Jde o tzv. „Koktejlový efekt“. Podle jisté evropské studie si průměrná žena nanese 6 až 12 různých kosmetických produktů denně, což velmi zvyšuje riziko koktejlové efektu,“ upozorňuje Kučerová.

Podle rad dermatoložky je potřeba ráno používat mastnější a večer výživnější krémy na suchou a hydratační na mastnější pleť. Peeling doporučuje maximálně jednou týdně.

I v zimě svítí

Poslední rada v péči o pleť v zimě zní: nezapomínejme, že UV záření se neuložilo k zimnímu spánku. Ve vysokých nadmořských polohách je stejně intenzivní jako v létě u moře. „V zimě doporučuji používat krémy s UV filtrem 50 a s hutnější texturou, zatímco létu zase více vyhovují tekutější a jemnější krémy,“ uzavírá dermatoložka.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.