Přírodní sladidla: co vše se dá použít místo klasického cukru
Bílý cukr je asi nejlevnější a nejrozšířenější možností, jak si dosladit své pokrmy. Neobsahuje ale téměř žádné dodatečné živiny, jen spoustu sacharidů. Pokud se snažíme žít zdravě, měli bychom cukr eliminovat, abychom ho nejedli ve velkém. K čemu vede nadmíra konzumace cukru všichni víme: obezita, kardiovaskulární problémy, problémy s pohybovým ústrojím, možné problémy s trávením (pokud nejíme dostatek vlákniny), vysoký cholesterol atd. Přírodní sladidla jsou také sladidla, přehánět bychom to s nimi neměli. Oproti klasickému cukru ale obsahují ještě něco navíc. Jaké jsou možnosti?
Sirup z ječného sladu
Chuť tohoto sirupu je velmi zajímavá. Je samozřejmě sladký, ale s příměsi pražené chuti – skvěle se hodí například do marinád na grilování nebo k pečené dýni. Chuť sirupu je bohatá, obvykle jej nahrazujeme za hnědý cukr. Obsahuje komplexní sacharidy a bílkoviny a také maltózou a glukózu. Proto je zdravější variantou klasického cukru. Za 250 ml tohoto sirupu zaplatíte asi 55 Kč.
Foto: Pixabay
Rýžový sirup
Tento sirup má jemnější chuť (je méně sladký), uplatníte jej například do ranních kaší nebo jogurtů. Ideální je zvolit takový sirup, který byl vyroben z hnědé rýže. Vyrábí se tak, že zrnka rýže a různé enzymy se uvaří do husté tekutiny. Jedná se tedy o poloviční cukr, který ale dokáže osladit spoustu potravin a nápojů. Pokud jej použijete do pečiva, počítejte s tím, že bude křupavější. Při pečení je dobré tento sirup kombinovat s jiným sladidlem. Obsahuje glukózu a maltózu. Tento sirup můžete koupit v množství 250 ml za asi 75 Kč.
Datlový sirup
Datlový sirup je hustý a má tmavě hnědou barvu. Obsahuje spoustu vlákniny a je bohatý také na draslík a železo. Vyrábí se ze sušených datlí, které byly rozemlety a smíchány s ovesným práškem nebo olejem. Jeho sladivost je nižší. Hodí se do ovesných vloček či jiných ranních kaší. Je bezpečný pro doslazování kašiček těch nejmenších. Za 250 ml zaplatíte asi 75 Kč.
Med
Toto sladidlo velmi dobře známe. Tepelně neupravený a nefiltrovaný med je nejlepší, protože obsahuje nejvíce cenných látek. Mimo jiné jde o propolis a pyl, vitamíny skupiny B, minerály a enzymy. Je nevhodný pro děti do dvou let.
Javorový sirup
Úžasně sladký javorový sirup pravděpodobně už také znáte. Získává se z mízy javorů, která se pak musí svařit. Je skvělý na palačinky, lívance, do koláčů, ovesných kaší, bílého jogurtu, smoothie a spousty dalšího. Má nízký glykemický index, protože obsahuje spoustu vlákniny. Obsahuje zinek, mangan a vápník.
Melasa
Melasa vzniká při rafinaci cukrové třtiny. Může být různě sladká, tu lehce nakyslou najdete pod označením „barbadoská“, hořkosladká je značená jako „blakstrap“ – ta obsahuje více minerálů, jako je vápník a železo.
Zdroj: https://www.organicauthority.com/eco-chic-table/guide-to-10-natural-sweeteners
Foto: Pixabay