Přírodní varianty zubní pasty: průvodce, jak je vybírat

Zuby

Ústní hygiena je nesmírně důležitá, a to i v souvislosti se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění a cukrovky. Běžné zubní pasty používáme téměř bez rozmýšlení minimálně dvakrát denně. Avšak jaká je opravdu ta nejbezpečnější přírodní zubní pasta? To nelze určit, protože lidé mají různé preference a každý člověk je jiný. Některý člověk si rád dopřeje vodu s ledem, jiný s citronem a další pije jen vodu pokojové teploty.

Každé zuby jsou jiné

Někteří lidé mají měkčí zuby, někteří mají tvrdé zuby a někteří mají problémy se zuby dané geneticky. Být vybíravý při nákupu zubní pasty je poměrně dobrá věc. Toto vybíravé myšlení přináší rostoucí zájem o mnoho zdravotních problémů, včetně výživy a zdraví. Přechod na vše přirozené je pro většinu z nás výzvou, ale čím více chemikálií můžeme z našich životů vyloučit, tím lépe. Odstranění pouze jedné chemikálie z péče o ústní dutinu vám může přidat několik let života a v budoucnu ušetřit vaši peněženky za lékařskou péči.

Zubní kartáček

Zubní kartáček: Zdroj obrázku Pixabay.com

Přírodní složky zubní pasty, kterým je třeba se vyhnout

Pamatujte, že přírodní zubní produkty jsou odrazovým můstkem k pomalému vylučování toxinů a chemikálií z vašeho života. Bohužel, některé z následujících přísad obsahují i ty nejbezpečnější přírodní zubní pasty, které jsou na trhu. Jediný způsob, jak se těchto nebezpečných přísad zbavit, je vyrobit si vlastní zubní pastu. Zde jsou ingredience, které budete chtít nakonec vyloučit:

  • Karagenan: běžná přísada pro konzervaci a zahušťování produktů péče o ústní dutinu, které pocházejí z přírodních mořských řas, ale mají některé závažné vedlejší účinky na zdraví.
  • Materiály země, jako je dřevěné uhlí, jíl nebo popel, může obsahovat hladiny těžkých kovů přirozeně se vyskytujících v zemi a v oceánech podobně jako ryby obsahující určité úrovně rtuti. Některé úrovně jsou v pořádku, ale dlouhodobé používání se nedoporučuje.
  • Esenciální oleje: doporučují se používat jen střídmě, a to zejména ty s vysokou účinností, jako je olej z čajovníku. Vysoká koncentrace všech éterických olejů z nich dělá velmi účinná antibakteriální činidla. To není dobré pro vaše ústa ani pro vaši střevní flóru, což jsou přírodní „dobré“ bakterie, které vaše tělo potřebuje. Esenciální oleje v přírodní zubní pastě se také nedoporučují u malých dětí, které by pastu mohly spolknout.
  • Glycerin: dosud nebylo prokázáno, že by byl netoxický. Zanechává na zubech povlak, jehož odstranění může být náročné. Tento povlak může způsobovat zubní kaz kvůli absenci demineralizace a remineralizace, což je výměna základních minerálů pro zdraví kostí.
  • Sójový lecitin: používá se jako emulgační látka zabraňující oddělování ostatních složek a jako konzervační látka. I když jej považujeme za přírodní složku ze sójových bobů, proces jeho sběru je docela znepokojující. Stejně jako většina sójových bobů je geneticky modifikována.

Přírodní zubní pasty z celého světa

A nyní si můžete přečíst (a inspirovat se), co používají lidé z různých částí světa, aby si zachovaly zdravý chrup:

  • Egypt – kamenná sůl, irisový květ, pepř, lístky máty. Zubaři potvrdili, že sušené okvětní lístky irisu jsou účinné při onemocnění dásní.
  • Tibet košer sůl a převařená voda.
  • Himaláje olej a škrábání jazyka. Ájurvédská praxe roste na popularitě, odstraňuje toxiny a podporuje více zdravotních systémů v těle. Vhodné je použití sezamového oleje.

Zuby: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com