Příušnice. Jsou nebezpečné?
Příušnice jsou vcelku známé onemocnění. Většina lidí, kteří prodělají tuto nemoc, mají to štěstí a prodělají ji v dětství. V tomto období nemá zase tak závažný průběh, i když samozřejmě příušnice umí být pořádně nepříjemné. Horší je to však u pacientů, kteří onemocní příušnicemi v dospělosti. Obě varianty si představíme a ukážeme si, na co si dát pozor a jak onemocnění řešit.
Pozor mění se předpis!
V této době roste počet lidí, kteří onemocní příušnicemi v pozdějším věku, než to bylo obvyklé například před deseti lety. I proto došlo ke změně ministerské vyhlášky – předpisu z pera Ministerstva zdravotnictví České republiky. Očkovací vyhláška se tedy změnila tak, že nyní je druhé očkování aplikováno až před vstupem do základní školy. Do tohoto roku to bylo tak, že druhá aplikace následovala šest až deset měsíců po prvním očkování. Příušnice byly v minulosti hojně vyskytujícím se onemocněním malých dětí. S očkování proti této chorobě se začalo v roce 1987. razantně se tak snížil výskyt příušnic. Do dnešní doby byl však vývoj neúprosný. Choroba začala být na očkování imunní a nejčastější případy výskytu se přenesly ke starším dětem i mladistvým.
Typické u dětských skupin
Kdo je tedy nejvíce ohrožen? Určitě děti trávicí čas v mnohačlenných kolektivech. Typicky tedy ve školkách a školách. Příušnice jsou velmi snadně přenosné. K jejich přenosu slouží kapénky. Virus vstoupí do těla přes nosohltan a po množení se přesunuje k mízním uzlinám. Nemoc je tedy vysoce infekční. Nejdůležitější je tak neposílat děti do takových kolektivů (kroužků, sportovních oddílů, škol a školek) pokud je dítě takto nemocné nebo pokud se tam objeví nákaza. Je zde však jedna zrada. Nemocný člověk je infekční ještě předtím, než pozná první příznaky. Vyhýbání se tak lidem, kteří zjistili, že nemocí trpí, tak vždy nepomůže.
Komplikace onemocnění
Jak jsme již naznačili v úvodu, toto onemocnění může mít řadu komplikací. Mezi ty známé a nejčastější patří například zánět mozkových blan. Trvalé následky tohoto zánětu, například hluchota, je však spíše vzácným úkazem. Další komplikací může být opět záněty, tentokrát slinivky břišní nebo varlat. Druhá varianta pak přichází společně s postižením nadvarlat a otokem. V daných partiích může mít člověk zarudlou a bolestivou kůži. Takové komplikace mohou vést až ke snížení neplodnosti u takto postižené osoby.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.