Příznaky, podle kterých poznáte, že se blíží vyhoření
Říká se, že syndrom vyhoření je problémem hlavně u extrémně pracujících lidí. Rozhodně to však nemusí být pravidlem a může se u vás objevit i ve chvíli, kdy máte pocit, že nijak extra hodně nepracujete. Jaké varovné příznaky sledovat a co dělat, když si začnete všímat problému?
Jaké jsou hlavní příznaky blížícího se vyhoření
Na syndromu vyhoření je nejhorší to, že se objevuje postupně a mnohdy poměrně nenápadně. Řadu příznaků je možné zaměnit s klasickou únavou. Typická je však stoupající tendence, kdy jsou obtíže postupně stále větší a je pro vás problém vykonávat i jinak jednoduché úkoly. Mezi hlavní příznaky vyhoření tak patří například chronická únava, nespavost, ztráta chuti k jídlu, podrážděnost, problémy s koncentrací, úzkosti nebo pocity beznaději, že nic nezvládáte a nestíháte. K tomu se mohou dostavit tělesné příznaky, jako jsou bolesti hlavy, závratě, zažívací obtíže nebo silné bušení srdce.
Jak si pomoci před vyhořením
Jakmile si začnete všímat všech těchto problematických příznaků, je potřeba začít jednat. V první řadě se snažte vyhledat příčinu. Může jít o náročnou práci, ale i komplikovanou situaci v rodině. Problém nastává hlavně ve chvíli, kdy jde o více problémů z různých oblastí. Dále je rozhodně nutné vyhledat odbornou pomoc psychoterapeuta či klasického lékaře. Ten vám doporučí další opatření a případně naordinuje klid. Ten je nutné opravdu dodržet a dopřát si nějaký čas na eliminaci vysoké hladiny chronického stresu.
Foto: Pixabay
Naučte se lépe pracovat se stresem
Bohužel je v dnešní době stres víceméně nezbytný a nedokážeme si představit bez něho žít. Musíme se tak naučit s ním lépe pracovat. To znamená zařazovat takové činnosti, jaké máte rádi a přináší vám uvolnění. Může se jednat o cvičení, meditaci, procházky, ale i tréninky techniky mindfulness, kdy se zaměříte primárně na přítomný okamžik. Mnohdy jde o cestu na dlouhou trať, kterou je však potřeba zvládnout pro spokojený život v rovnováze.
Zdroj: https://www.helpguide.org/articles/stress/burnout-prevention-and-recovery.htm
Náhledové foto: Pixabay