Problémy s dutinou ústní – které bylinky pomohou s váčky, zánětem dásní nebo problémy u dětí

Bolest zubu

Bolesti zubů patří mezi ty nejhorší, které nás mohou postihnout. A i když se obvykle neobjedou bez zásahu lékaře, přesto existují postupy, které vám mohou v mezičase opravdu účinně ulevit. A které bylinky si vzít na pomoc?

Velmi často je zmiňována zejména šalvěji lékařská (Salvia officinalis) patřící do čeledi hluchavkovitých. Nelze ji však považovat za zcela univerzálního pomocníka – nehodí se totiž pro osoby s alergií, ani děti do 12 let věku.

Co všechno dokáže v dutině ústní šalvěj

Působí zejména ve formě odvaru určeného k výplachům a to u zánětu dásní nebo při nespecifické bolesti zubů. Doporučuje se prakticky při jakémkoliv zákroku – jen po trhání zubů je vhodné omezit výplachy teprve na dobu 24-48 hodin po vykonání zákroku. Vždy záleží na doporučení lékaře. Kupříkladu po trhání „zubů moudrosti“ a dalších obtížných zákrocích by mělo uplynout právě oněch 48 hodin. Výplachem se totiž rozrušují vznikající strupy, což je samozřejmě nežádoucí. Do rány by se mohla dostat infekce a celý proces hojení by se tak značně zkomplikoval.

Šalvěj

Foto: Pixabay

Šalvěj je často přísadou i nejrůznějších prostředků z lékárny – od kloktadel až po antiseptické ústní vody. Další ingredience z našeho seznamu byste však v komerčních produktech z běžné produkce našli jen stěží.

Na záněty je perfektní heřmánek a tymián

Jestliže vás trápí záněty dásní, spolehněte se na výplachy úst vhodnými bylinkami. Ve hřeje je zejména mateřídouška alias tymián obecný (Thymus vulgaris) a heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita).

Připravte si odvar z jedné lžíce sušené byliny, po deseti minutách přeceďte a ústa vyplachujte podle potřeby během dne. Pomůže vám při potížích s dásněmi, ale i se zubními váčky. Každý den si však připravte odvar nový – při delší době stání se z něj totiž ztrácí řada účinných látek. A to je rozhodně škoda.

Při bolestech způsobených zubním kazem žvýkejte hřebíček. Ano, tohle nenápadné koření nám opravdu může skvěle pomoci. Hřebíček (Syzygium) totiž dokáže oblast v dutině ústní znecitlivět, a tím nám uleví od bolesti. Jen pozor, aby se vám kousky hřebíčku nedostaly například do dutiny v zubu. Mohou tu nabobtnat a způsobit nepříjemné bolesti.

Jaká bylinka je vhodná pro nejmenší děti

Jak jsme již předeslali, šalvěj to zcela určitě není a leckdy může být problémem i heřmánek s jeho alergickým potenciálem. Tak po čem tedy sáhnout? Skvělým řešením je prha arnika nazývaná též arnika horská (Arnica montana). Připravený odvar navíc poměrně dobře chutná, takže s ním děti nebudou vyplachovat ústa s takovým sebezapřením. Vyzkoušejte a uvidíte sami. Návštěvu lékaře však rozhodně neodkládejte.

Zdroje info: https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/jak-na-bolest-zubu-babske-rady-i-leky-ktere-zabiraji-3900.html
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/27295-par-tipu-a-triku-pri-boleni-zubu/

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.