Problémy s početím ničí milostný vztah dvojice

Problémy s početím

Sex a milostné aktivity jsou kořením každého vztahu, ovšem i zde platí, že výjimky potvrzují pravidlo. Pokud se na sex zeptáte dvojice, která se po dobu několika měsíců snaží o miminko, a úsilí není naplněno úspěchem, dozvíte se, že se sex stal nudou, stereotypem, a že k němu dvojice přistupuje jako k povinnosti, či nutnému zlu. Přitom včasná návštěva centra zabývajícího se léčbou neplodnosti by promarněný čas dvojici pomohla ušetřit.

Ne každé těhotenství vznikne hned napoprvé, co se o něj dvojice pokusí. Pravděpodobnost, že v měsíci dojde ke spontánnímu oplodnění je asi 15-25 procentní, přičemž s věkem ženy se procentuální šance na spontánní otěhotnění snižuje. „Nejvyšší šanci na spontánní otěhotnění má zdravá žena zhruba do třiceti let věku, poté se křivka pravděpodobnosti snižuje. Po třiceti pěti letech je šance 10 procentní a po čtyřiceti se začíná blížit nule,“ popisuje úvodem MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka centra Repromeda. Bohužel trend dnešního životního stylu vede k tomu, že mladí lidé stále posouvají své rodičovství, a velmi často o společném potomkovi začnou uvažovat až po oslavě třicátých narozenin ženy. Tedy v době, kdy se mohou začít objevovat první problémy se spontánním početím.
„Mnoho dvojic nejprve to, že nedojde k početí, nebere vážně, po třech čtyřech měsících však pár začíná propadat panice a svou snahu začne zintenzivňovat. S nástupem intenzívního snažení přicházejí problémy v partnerském životě. Opakované, do detailu plánované a přitom marné pokusy o početí u dvojice vedou k frustraci, psychickým a partnerským problémům. Taková atmosféra samozřejmě ke vzniku početí nijak nepomůže,“ dodává lékařka.

Na konzultaci do IVF centra už po šesti měsících

Mnoho gynekologů svým pacientkám říká, že s návštěvou IVF centra je dobré počkat jeden rok. To, že je hraniční doba ve snaze o spontánní početí. Lékaři z IVF center však doporučují návštěvu dříve. „U dvojic, kde je ženě více než třicet let, je čas významným faktorem ovlivňujícím úspěšnost otěhotnění. Proto je vhodné návštěvu centra zbytečně neodkládat,“ radí MUDr. Veselá a pokračuje: „Pokud se dvojice marně snaží o početí pět šest měsíců, je vhodné si domluvit konzultaci s odborníkem na léčbu neplodnosti.“

Součástí odborné konzultace by mělo být vyšetření ženy i muže. „Vždy je nutné k dvojici přistupovat jako k celku, chyba může být na straně ženy, na straně muže i kombinovaně. U ženy je třeba ověřit, zda nemá problém v podobě srůstů na vaječnících, cyst, problémy s ovulací a podobně, u muže se zjišťuje stav spermiogramu,“ popisuje lékařka.

Pokud se najde příčina problému, lékaři doporučí vhodné řešení. „Včas zahájená léčba zvyšuje pravděpodobnost úspěchu početí, a tím i šetří časové a finanční nároky léčby. Kromě toho je pár ušetřen půl roku zbytečného stresu, nejistoty, problémům v milostném životě i případného odcizení. Pokud se problém neprokáže, tak lékař navrhne další postup, jak zvýšit šanci na otěhotnění. Hraniční doba, po kterou nechá pár početí volný průběh, by měla být půl roku, konzultace však může proběhnout i dříve, a to zejména u dvojic, kde je ženě kolem třiceti pěti let a více,“ uzavírá MUDr. Veselá.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.