Problémy s žílami jsou rozšířené a lidé si jich nevšímají
Hlavní příznaky chronického žilního onemocnění – obvykle bolest a pocit pnutí v nohou se objevují mezi 30. a 50. rokem života. Přibližně polovina jedinců však vyhledá lékaře až moc pozdě, kdy jsou jejich problémy mnohem horší. Zbytečně tak snižují své šance na úspěšnou léčbu. Chronické žilní onemocnění, jehož příznaky zahrnují křečové žíly, není v žádném případě vzácné onemocnění. V České republice jím trpí odhadem 60 procent dospělých lidí.
Ale zatímco jednotlivci mají tendenci spíše řešit celulitidu, příznaky počínajících žilních problémů je často nechávají chladnými – ať už jde o občasné otoky, bolest a pnutí v nohou. Mezitím může žilní nemoc negativně ovlivnit kvalitu života.
Křečové žíly jsou největším strašákem
První příznaky chronické žilní nemoci se častěji projevují mezi 30. a 50. rokem života. Ať tak či onak, zhruba polovina jedinců navštíví lékaře až, když je moc pozdě. K doktorovi je zpravidla přivádějí bolesti nohou, otoky a pocit pnutí. Nejčastěji se jedná o křečové žíly, zejména kvůli jejich nevábnému vzhledu. Pro pohodu a zdraví žilního systému je mnohem důležitější, jak žíly fungují uvnitř, nikoliv jak vypadají navenek.
Mezi důvody odkládání návštěvy lékaře patří i to, že problémy nejsou tak závažné, což ženy, které mají častěji problémy s žilami, nemají tolik času, aby zvládaly péči o rodinu a blízké. Chronická žilní nemoc má několik stadií, od hlavních příznaků přes metličky a křečové žíly až po neměnné otoky a bércovými vředy. Pacienti nemusí mít všechny příznaky nebo projít všemi stádii za ráz. V každém případě je onemocnění progresivní a bez léčby se vše jen zhorší.
Starejte se o své žíly
- Jezte zdravě a střídmě – zdravá a vyvážená strava je rozhodující pro udržení rozumné hmotnosti. Nadváha a vysoká váha zatěžují žilní systém a podle všeho má 45 % osob s chronickým žilním onemocněním BMI vyšší než 30.
- Hýbejte se – pohyb urychluje návrat žilní krve do srdce. Obvykle se doporučuje procházka, běh, jízda na kole a plavání, ale také běžky, jóga a pilates. Přínosné mohou být i další sporty, ale je lepší se vyhnout cvikům, které zvyšují nitrobřišní tlak.
- Udržujte nohy v pravidelném pohybu – i takzvaná necílená fyzická cvičení jsou dobrá pro zdraví žil. To je, cokoli, kde se hýbete, ale samotný pohyb není cílem. Například nakupování, procházky v kanceláři, úklid domu, práce kolem domu a tak dále. I to se počítá.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470194/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9425889/
Náhledové foto: Pixabay