Proč a kdy je třeba brát protein, aby vám pomohl?

Bílkoviny patří mezi základní stavební prvky lidského těla. Jsou nezbytné pro budování a regeneraci svalů, produkci hormonů a červených krvinek a dobrou imunitu. Navíc jsou životně důležitým zdrojem energie. Nedostatek bílkovin v těle se projevuje lámavými nehty, vlasy bez lesku, otoky, ochabováním svalů nebo snížením imunity.

Druhy proteinů

  • Syrovátkový protein – whey protein živočišného původu. Má rychlé vstřebávání a hodí se při dietách a po tréninku.
  • Noční protein – neboli kasein nebo pomalý protein je živočišného původu a vstřebává se nejpomaleji, takže je primárně využíván před spaním.
  • Vegeteriánský protein – je rostlinného původu vhodný pro vegany. Vyznačuje se střední dobou vstřebávání a podporuje rozvoj svalové hmoty. Vegetariánské proteiny obsahují konopný, sójový, hrachový nebo rýžový protein.
  • Hovězí protein – obsahuje mimo také zinek, železo a listovou kyselinu. Jeho využití je rozumné pro hubnutí a nabírání svalové hmoty.
  • Vícesložkový protein – obsahuje rychlé i pomalé proteiny

Dávkování – kolik bílkovin potřebujeme?

Denní příjem bílkovin se liší podle pohlaví, hmotnosti a věku. Obecně se doporučuje 0,8 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Závodníci by měli sníst více bílkovin, v rozmezí 1,6 – 2,4 g na 1 kg tělesné hmotnosti.

  • Spočítejte si denní příjem bílkovin pomocí nutričních hodnot potravin a tabulek kalorií.
  • Porovnejte výsledek s hodnotami, kterých potřebujete dosáhnout, vezměte v úvahu svou hmotnost a intenzitu fyzické zátěže.
  • Výsledný rozdíl vám řekne, kolik bílkovin musíte doplnit.
Foto: Pexels

Co se děje při předávkování?

Lidské tělo si umí dokázalo připravit určité množství bílkovin vyprodukovat. Bílkoviny se v těle neukládají jako cukry nebo tuky. Horní limit příjmu bílkovin je stanoven na 2,5 g na 1 kg tělesné hmotnosti. V nadměrném množství dochází zobrazí k problémům s trávením, jako je plynatost, nafouklé břicho nebo zácpa. Mohou také nastat výkyvy nálad, únava nebo dehydratace.

Zdroje info: fitnessoo7.cz, aktin.cz

Náhledové foto: Pixabay