Proč bychom měli hlídat množství konzumované fruktózy
Je známo, že ovoce je zdravé a nepochybně má své místo v jídelníčku, taktéž má dlouhodobý příznivý dopad na tělo. Ale není to tak, že byste ho jedli po kilech a mysleli si, že čím více ho sníte, tím bude užitečnější. Zamyslete se nad tím, kolik, čeho konzumujete a omezte jeho množství…
V ovoci objevíme vitaminy A a C, vitaminy skupiny B nebo kyselinu listovou a minerální látky, jako je vápník, fosfor, železo, draslík a další látky. Vláknina je také užitečná, protože udržuje trávicí systém v kondici. To vše jsou důvody, proč by ovoce mělo být v každém jídelníčku po dlouhou dobu. Ale věděli jste, že stejně tak velké množství vám může způsobit spoustu problémů se zdravím, spíše jako základní sacharidy ze sladkostí a jiných pochutin?
Mozek nijak nevnímá fruktózu
Kromě všeho, co jsme uvedli, nám konzumentům nabízí i ovoce fruktózu, jednoduchý cukr. Jakkoli se může zdát, že je zdravou alternativou glukózy, a je konzumována diabetiky, opak je pravdou. Její nadměrné využívání způsobuje nadváhu a s ní spojené komplikace a nemoci, jako je vysoký krevní tlak a srdeční choroby.
Potíž s fruktózou je například to, že mozek na ni nereaguje stejným způsobem jako na jiné složky potravy, jako jsou komplexní sacharidy. Fruktóza vám nezpůsobí pocit sytosti, takže máte pocit, že musíte jíst dál. Jídlo bohaté na fruktózu vás dlouho nenasytí a máte neustále hlad.
Fruktóza je skryté zlo
Kromě ovoce se fruktóza vyskytuje i v jiných potravinách, kde je dodávána uměle během výroby, nejčastěji ve formě fruktózového sirupu. Výrobci jej přidávají do potravin jako levnou variantu, která obsahuje sladkou chuť. Fruktóza se snadno – zejména pokud je příjem energie vyšší než její spotřeba – mění v těle na tuk. Abyste věděli, že jíst raději ovoce, než čokoládu nemusí být úplně dobré.
Takže kromě ovoce se fruktóza v zásadě nachází ve slazených nápojích (džusy, nealkoholické nápoje a limonády), dezertech, pečivu, jogurtech a samozřejmě slaných pochutinách. Med a případné zdravé sirupy jsou velkým zdrojem tohoto druhu cukru.
Je dokonce horší než glukóza
Jedna skupina odborníků si stojí za tvrzením, že fruktóza je pro tělo skutečně horší než glukóza, klasický cukr. Glukóza se rozkládá ve svalové tkáni a poté slouží jako zdroj energie. V každém případě fruktóza putuje do jater, kde zažívá četné změny a je pro tělo destruktivní, například způsobuje cévní choroby a zvyšuje viscerální tuk. Velké množství fruktózy je navíc škodlivé pro samotná játra. Způsobuje, že ztuční a zvětší se, což může vést k zánětu jater. Vyšší příjem fruktózy navíc snižuje citlivost organismu a výsledkem může být zabránění sekrece a dojde k propuknutí cukrovky.
Jaké množství je tedy pro nás bezpečné?
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, ale pokusíme se o to. Obecně platí, že osoba s pestrým jídelníčkem má stanovený počet gramů sacharidů, které by měla konzumovat. Z toho 20 % mohou tvořit jednoduché sacharidy, tedy fruktóza. S tímto množstvím budete moci také zhubnout. Pravdou je, že ideální jsou dva kusy ovoce denně. Na druhé straně existuje ovoce, které obsahuje méně cukru (jahody, maliny, borůvky, citrusy) a ovoce, které jsou cukrem přeplněné (jako banány).
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3151025/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2991323/
Náhledové foto: Pixabay