Proč bychom v zimě neměli jíst kiwi? Některé ovoce a zelenina „chladí“
Pokud se chcete stravovat zdravě, měli byste respektovat sezónnost jednotlivých potravin. To je ale někdy složité odhadnout, protože supermarkety nás zásobují ovocem a zeleninou nepřetržitě – u těch nejoblíbenějších položek máme možnost zakoupit si je po celý rok. Ovoce a zelenina jsou zdrojem důležitých živin, ale některé z nich mohou mít na lidský organismus trochu jiné účinky, než bychom v zimě potřebovali.
Špenát v zimě
Špenát může v zimě posloužit jako dobrý zdroj živin. Můžete jej zakoupit čerstvý a v různých formách také zmrazený. Bohužel se jedná o zeleninu, která je extrémně citlivá na toxiny. Listy absorbují velké množství těchto látek – a my je potom sníme. Pokud po něm sáhnete jako po zdroji živin, nejlepší je to v létě, kdy je jeho hlavní sezóna. Ostatní druhy čerstvého špenátu mohou být pěstovány v umělých podmínkách a mohou tak obsahovat mnohem méně živin.
Kiwi je tropické ovoce
Kiwi má spoustu skvělých vlastností, pro které bychom je měli konzumovat. Tak například obsahuje obrovské množství vitamínu C a pomáhá doplnit energii do lidského těla. Je také dobrým zdrojem vlákniny, která vám může pomoci trávit. Avšak toto ovoce má také chladivý účinek, který snižuje tělesnou teplotu. V zimě po takových účincích netoužíme. Zejména jedinci, kteří jsou citliví na nízké teploty by kiwi měli ze svého jídelníčku v zimě vyřadit.
Okurka v zimě
Okurká má malý počet kalorií, přitom je chutná a plná živin. Proto by v našem jídelníčku neměla chybět! V obchodech je k dostání po celý rok. Zimní okurky jsou ale obvykle pěstovány prostřednictvím umělých podmínek a mohou tak obsahovat velké množství pesticidů. Okurky navíc patří mezi zeleninu s chladícími a alkalizačními vlastnostmi. Vychutnávejte si je ale spíše v létě, kdy je i jejich cena přijatelnější.
Citrusy se v chladném počasí nehodí
Nejspíš to má důvod, proč citrusy rostou tam, kde je teplé klima. Jejich konzumace v zimě se totiž příliš nedoporučuje. Také ony mají chladící účinky. Na druhou stranu ale mohou podpořit imunitní systém, protože obsahují spoustu vitamínu C. Ten můžete ale získat také z petrželky či černého rybízu.
Rajčata v zimě
Rajčata, která si v zimě zakoupíte v supermarketu, nemají žádnou výraznou chuť a ani barvu. Také množství jejich živin nemusí být takové, jaké bychom si představovali. I rajčata patří mezi zeleninu, která je dostupná po celý rok. Ta v zimním období ale mohou být vypěstována za použití umělých podmínek. Mohou obsahovat spoustu toxinů.
Zdroje info:
https://styl.interia.pl/zdrowie/news-tych-produktow-unikaj-zima,nId,7672848
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6267416/
Foto: Unsplash