Proč hned nesrážet horečku? Vyplatí se nechat ji proběhnout

Horečka

Horečku považujeme jako projev nemoci a mnozí z nás ihned sáhnou po nějakém antipyretiku, které má za úkol horečku srazit. Ale ve skutečnosti horečka není špatná. Naše tělo ji vyvíjí v reakci na určitou infekci nebo nemoc. A jejím hlavním úkolem je snaha zbavit se infekce. Takže horečka není špatná. Naopak. Je velice užitečná. Může vám pomoci bojovat s nemocí a zabránit opakovanému onemocnění.

Nechat proběhnout, ale…

Proto to nejlepší, co můžete udělat, je nechat horečku proběhnout. Neplatí to ale ve všech případech. Záleží na tom, proč horečka vznikla. Obvykle je to v souvislosti s bakteriálním či virovým onemocněním, avšak důvodem ke vzniku horečky může být i otrava, úpal a další. Pokud horečka vznikla jako odpověď na infekci, měli bychom ji nechat proběhnout.

Horečka léky

Foto: Pixabay

Existuje nebezpečí?

Horečka pod 39,4 °C nezpůsobuje poškození mozku. A tato teplota obvykle není překročena v případě, že se jedná pouze o horečku, která vznikla z důvodu infekce. Pokud by horečka nadále stoupala, je zapotřebí ji srazit. Někdy ale mohou horečku doprovázet další vážné příznaky, a to je opět důvodem ke sražení horečky. Horečka pod 39,4 °C by se měla nechat proběhnout, pokud ji nedoprovází další nepříjemné příznaky.

Proč nesnižovat horečku?

Horečka je přirozeným způsobem, jakým naše tělo odpovídá na určitou nemoc nebo infekci v těle. Pokud horečku uměle snížíme, může to znamenat, že nemoc bude trvat déle. Léky jsou cizí látky, které do svého těla dostáváme, naše tělo je musí určitým způsobem zpracovat. Což vyžaduje další energii, kterou tělo mohlo využít k boji s nemocí.

Kdy jít k doktorovi?

  • Pokud je horečka vyšší než 39,4 °C a nelze ji ničím srazit.
  • Horečka trvá tři a více dnů po sobě.
  • Horečka je doprovázena nepříjemnými příznaky, jako je ztuhlý krk, apatie nebo citlivost na světlo nebo dýchací potíže.
  • Známky dehydratace.
  • Neschopnost konzumovat nebo udržet v sobě stravu déle než několik hodin.
  • Horečka může být způsobena otravou.

Jak postupovat při horečce?

Pokud necháváte horečku probíhat, můžete pociťovat určité nepohodlí. Pomoci si můžete například tím, že budete pít dostatečné množství tekutin. Využít můžete i bylinkové čaje (z máty, heřmánku apod.). Pomoci mohou i probiotika, která se ale vyplatí brát dlouhodobě pro celkové posílení imunitního systému. To nejlepší jídlo, které si můžete dopřát v případě nemoci, jsou vývary z kostí či domácí polévky. Obsahují totiž spoustu živin a jsou snadno stravitelné.

Zdroj: https://wellnessmama.com/5820/dont-reduce-fever/

Foto: Pixabay