Proč kýcháme? Důvody jsou jasné

Kýchání

Kolikrát za den kýchnete? Možná byste to nespočítali ani na prstech ruky. Kýchnutí je považováno za zcela běžnou věc, které si člověk nijak výrazně ani nevšímá. Pocit, kdy vám začíná šimrat v nose a vy budete muset nakonec vypustit vzduch z nosu a úst provází člověka odedávna. Není proto od věci zamyslet se na tím, proč vlastně člověk kýchá. My se podíváme podrobněji nejen na toto, ale i na mnohé jiné aspekty, jež s kýcháním přímo souvisejí.

Efektivní zbavení se alergenů

Základní cíl kýchnutí je vyčištění nosních dírek od látek, které v nich působí dráždivě. Lékař Matthew Purkey pro časopis Health uvádí následující důvod: „Když naše horní cesty dýchací, zejména nos, ucítí cizorodou látku, která je potenciálně škodlivá, kýchneme v reakci na to, abychom tuto látku vypudili zpět ven.“ Kýchání prakticky funguje jako jakýsi obranný mechanismus. Zajímavý je také pohled na jeho průběh. Co se tedy vlastně děje, když kýchneme?

Fyziologie kýchání pod drobnohledem

Za začátek kýchání je možné považovat moment, kdy se do nosu dostane nějaká dráždivá látka. Ta stimuluje nervová zakončení a do mozkového kmene, konkrétně do dřeně, je pak přenesen impuls, který spustí fyziologickou reakci. Následuje hluboký nádech, zavření očí a prudké vydechnutí vzduchu. Vše se děje v průběhu několika málo vteřin.

Příčin kýchání může být více

Obecně se uvádí, že hlavní příčinou kýchnutí je vniknutí cizího předmětu do dutin. Jinak se ale uvádí ještě následující důvody:

  • kouř,
  • perfémy,
  • znečištění ovzduší,
  • pyl,
  • roztoči,
  • nachlazení nebo jiné infekce,
  • pepř, chilli papričky,
  • suchý vzduch.

Severoamerická společnost pro sexuální medicínu mimo jiné uvádí, že lidé často kýchají také po sexu.

Proč při kýchání zavřeme na okamžik oči?

Taky poměrně tradiční záležitost. Děje se tak proto, abychom se ubránili před dráždivými látkami, jež jsou vylučovány prostřednictvím nosu a úst. Někdy kýcháme i několikrát za sebou. Cesty se prostě nevyčistily úplně a je třeba proces opakovat. Nic zvláštního.

Kýchání je příjemné a má to svůj důvod

Dochází totiž k okamžitému zmírnění lechtavého pocitu v nose. Tím pádem se člověku uvolňují také dýchací cesty. Kýchání bychom neměli nijak zadržovat, jinak se různé bakterie a viry mohou dostat z nosu jinam, což si nepřejeme.

Lze kýchání zastavit?

Hodně důležité je zjistit, co vlastně takové kýchání vyvolává. Poté až můžeme zahájit léčbu. Pomoct s kýcháním mohou antihistaminika. Ta se užívají v závislosti na alergiích, které pochopitelně kýchání vyvolávají. Když už kýcháte, je třeba brát ohled na okolí. Nos a ústa byste si měli zakrýt kapesníkem, případně nasměrujete kýchání do lokte.

Zdroje info: https://www.health.com/condition/sinus-disorders/why-do-we-sneeze
https://zdravi.euro.cz/leky/caste-kychani-u-dospeleho-i-deti/

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.