Proč nás tíží vina, když děláme, co máme rádi?

V dnešní době jsme hnáni za všelijaké skutky, především za ty dobré. Víc pracujete? Snažíte se někomu pomoct? Udělali jste trochu práce navíc? Pomysleli jste na to, že chcete trochu radosti a toužíte zpomalit? Nejde o špatné věci, ale často se nám za ně dostane posměchu, výčitek a nadávek, že máme jít dělat něco užitějšího. Proč tomu tak je?

Společenské normy a tlak na produktivitu

Jedním z hlavních důvodů, proč stále pociťujeme vinu, je neuvěřitelný tlak společnosti, která nás učí, že musíme striktně jen jet po zajetých kolejí, a něco navíc je špatně. Od dětství mnohdy slýcháváme, že bez práce nejsou koláče. Ano, je to pravda, je práce není ohodnocena tak jak by měla být. Neustálý stres na produktivitu a množství nás nutí pracovat ještě víc, ale ne kvalitněji.

K tomu ještě sledujeme na sociálních sítí, jak si mnozí žijí lépe, aniž by kolikrát hnuli prstem a pociťuje ještě větší vinu za to, že nejsme tak dobří a zaopatření jako oni.

Vina jako součást výchovy

Pocity viny pramení už z dětství a výchovy. Jestliže jsme za své zájmy a zábavu byli často trestáni a kritizováni, přenášíme si to sebou do dospělosti. Proto, když ze svých úst vypustíte před dítětem: Místo kreslení ses měl raději věnovat něčemu pořádnému, nebo Čtením se neuživíš, běž se raději učit, svému dítěti ani sobě nepomůžete!

Strach ze selhání

Dalším faktorem je obava, že pokud si dovolíme chvíli volna, něco zmeškáme nebo selžeme. Mnoho lidí to vnímá tak, že štěstí musí být vykoupeno tvrdou prací, a jakmile si začnou užívat, zaplatí za to později. Tento strach nás udržuje v začarovaném kruhu, ze kterého se nám jen tak nepodaří uniknout.

Foto: Pixabay

Jak se tedy zavit pocit vinu?

Ze všeho nejdříve si uvědomte, že i radost a štěstí patří do našich životů a měli bychom si hledat alespoň střípky, které nás potěší. Najděte si něco, co vás baví a klidně si každý den nechejte 1 hodinu, po kterou se ji budete věnovat. Pokud vás přepadnou negativní pocity, zaměřte se na to, jak vás činnost baví a hledejte jen to pozitivní. Klidně si pusťte i hudbu nebo film, abyste nemysleli na nic špatného.

Naučte se říkat slůvko NE a postavte se za sebe. Věřte, že odkázat lidi do patřičných kolejí, tedy pokud ve vás vyvolávají pocit viny, není nikdy na škodu. Je důležité se naučit dělat to, co chcete vy, věnovat se svým potřebám!

Zdroje info: skvt.cz, medium.seznam.cz

Náhledové foto: Pixabay