Proč naše tělo potřebuje hořčík a jak ho doplnit
Mezi nezbytné minerály v lidském těle rozhodně patří hořčík. Ten se účastní celé řady reakcí a jeho nedostatek může mít poměrně nepříjemně negativní projevy. Jak poznáte, že vaše tělo nemá dostatečné množství hořčíku a jak ho co nejlépe doplníte?
Jak se projevuje nedostatek hořčíku
To, že máte málo hořčíku, poznáte podle časté únavy. Často se objevují poruchy soustředění a výjimkou nejsou ani svalové křeče. Trápit vás může i pocit vyschlých úst a nevysvětlitelný pocit vnitřního napětí. Celkové projevy nedostatku hořčíku však můžete zaměnit s jiným chybějícím minerálem. Obecně se však jedná právě o hořčík, kterého je v lidském organismu poměrně velké množství. Doporučená denní dávka hořčíku je pro muže kolem 400 mg a pro ženy kolem 310 mg.
Jak doplnit hořčík
Hořčík můžete doplnit speciálními doplňky výživy s tímto minerálem. Lepší je však využít přirozených zdrojů v potravě. Na druhou stranu jsou doplňky stravy ve formě šumivých tabletek, kapslí nebo klasických tablet snadno dostupné, dobře se dávkují a mohou pomoci s poměrně akutním nedostatkem tohoto minerálu. Ten bývá více vylučován při žaludečních nevolnostech i při významnější fyzické aktivitě, protože se velká část minerálů vylučuje při pocení. Z toho důvodu jsou tak oblíbené nejrůznější iontové nápoje, jejichž cílem je chybějící minerály a ionty rychle doplnit pro efektivnější a zdravou regeneraci.
Foto: Pixabay
Zdroje hořčíku v potravinách
Na hořčík jsou bohaté ořechy – mandle, kešu, vlašské. Najdeme ho i semínkách – lněné semínko, chia, a podobně. V ovoci se hořčík nachází hlavně v banánech a datlích. S jeho doplněním mohou pomoci i luštěniny – čočka, fazole, hrách. Cenný zdroj hořčíku se nachází i v rybím mase, kdy úplným pokladem je maso z candáta. V ideálním případě se tak snažte do jídelníčku kombinovat všechny tyto přírodní zdroje, ať si organismus vezme optimální množství hořčíku podle potřeby.
Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/15650-magnesium-rich-food
Náhledové foto: Pixabay