Proč se nám zdají sny? Zdá se, že nám chce tělo něco říct
Už se vám někdy stalo, že jste se ráno probudili a říkali si, co za blbost se vám to zase zdálo? Nemusí to být ale úplný nesmysl. Snažte se zamyslet nad tím, jaké emoce ve vás sen vyvolal. Některé sny jsou vtipné, jiné mohou být dokonce děsivé nebo vzbuzovat úzkost. Vědecky řečeno jsou sny ze stejné části neurologické, jako jsou psychologické. Vyvíjí reakci na zvýšenou aktivitu ve vnější vrstvě mozku (mozkové kůry).
Třídění informací
Každý den zažíváme něco nového. A toto všechno musí mozek během spánku utřídit. Někteří vědci se domnívají, že v tomto úkolu hraje roli snění. Když sníme, náš mozek se rozhoduje, které informace by si měl ponechat, a které zapomenout. K podpoře tohoto procesu vytváří naše mysl obrazy a příběhy – sny. Proto se sny často stávají odrazem toho, co jsme v průběhu dne prožili.
Foto: Pixabay
Vyjádření tužeb
Podle další teorie jsou naše sny vyjádřením vnitřních tužeb. Tyto tužby mohou být umístěny v našem nevědomí. Jedná se o teorii, se kterou přišel jeden z nejznámějších neurologů Sigmund Freud. Jeho teorie ale byla později popřena, protože se ukázalo, že ne všechny sny pramení z touhy. I v rámci těchto studií se hovoří o tom, že je to způsob, jakým mozek zpracovává a třídí informace.
Učení řešit se problémy
Podle některých jsou sny způsobem, jakým se mozek učí řešit problémy. Sny si můžeme představit jako situaci, která se odehraje – ale nemá následky. Můžeme spadnout z útesu, topit se ve vodě apod. a přece se vždy budíme. Podle této teorie je tedy snění způsobem, jak se učit přežít i v náročných situacích. Učíme se tak lépe orientovat v interakcích, situacích, hrozbách a vztazích.
Cítíme potlačené emoce
Někteří teoretici tvrdí, že sny jsou způsobem, kterým se snažíme co neoptimálně zpracovávat své emoce. Ve „skutečném životě“ totiž spoustu emocí potlačujeme. Sen umožňuje těmto potlačeným emocím, aby se projevily.
Zdroje info:
https://www.mindbodygreen.com/articles/psychology-of-dreams
https://www.ucetni-portal.cz/proc-se-nam-zdaji-sny-16-o.html
Foto: Pixabay