Procházka po jídle pomáhá kontrolovat množství cukru v krvi
Procházka po jídle je doporučovanou aktivitou. Pro své zdraví uděláte rozhodně více, než když si po jídle lehnete. I když po jídle můžete pociťovat únavu, je dobré se protáhnout. Procházka může pomoci odstranit pocit sytosti i pocit únavy. Avšak to není jediné! V poslední době se začaly zkoumat účinky procházky po jídle z hlediska hladiny cukru v krvi. A ukázalo se, že účinek je prospěšný. Takže pokud bojujete s nadměrným množstvím cukru v krvi, víte, co po jídle dělat.
Hladina cukru v krvi
Nezdravá hladina cukru je poměrně běžnou. Vysokou hladinu cukru v krvi mají především lidé obézní a vyššího věku. Vyskytnout se ale bohužel může i u mladých jedinců. Zvýšená hladina cukru v krvi může zvýšit riziko vzniku cukrovky a některých dalších onemocnění, jako jsou různé srdeční choroby, Alzheimerova porucha nebo chronická únava. U mužů i žen může způsobit neplodnost. Avšak hladina cukru v krvi je důležitá také pro celkové zdraví a pohodu jedince.
Měření hladiny cukru v krvi
Lidé si v současné době mnohem častěji měří hladinu cukru v krvi. Svědčí o tom i fakt, že prodej glukometrů (přístrojů, které z malého množství krve dokážou změřit hladinu cukru v krvi) roste. Některé glukometry jsou dokonce propojeny s chytrými zařízeními, takže zaznamenávají výsledky v přehledných grafech. Pokud chcete předejít vysoké hladině cukru v krvi, obecným doporučením je: nekonzumovat ho. Vyhněte se tedy slazeným nápojům, sušenkám, čokoládě a sladkostem obecně. Poměrně dost sacharidů ale může být také v těstovinách či sladkých bramborách.
Foto: Pixabay
Procházka proti vysoké hladině cukru v krvi
Procházka po jídle je dalším způsobem, který nám může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Po jídle se v našem krevním oběhu vyskytuje více glukózy. Aktivita po jídle (například ve formě procházky) způsobí to, že glukóza, která je zdrojem energie), poputuje do svalů a tkání. Tím se zbavujete vysokého množství glukózy z krve. Pomoci může jakákoli aktivita, ale s obtížností bychom to neměli přehánět – některým jedincům by to mohlo způsobit nevolnosti. Vhodné jsou například mírné aktivity, jako je plavání, jóga, jízda na kle, zahradničení nebo středně náročné domácí práce.
Optimalizace chůze
Na procházku (nebo pustit se do mírné fyzické aktivity) byste měli do 30 minut od dojedení pokrmu. Vhodná je chůze středního tempa, což je takové, při kterém můžete mluvit, ale nedokážete zpívat. Pro účinky snížení hladinu cukru v krvi postačí dvou až pětiminutová procházka. Kromě vysoké hladiny cukru v krvi můžete tímto způsobem odstranit také problémy s krevním tlakem. Zde je ale zapotřebí minimálně desetiminutová procházka.
Zdroje info:
https://www.webmd.com/diabetes/news/20220809/short-walks-after-meals-cut-diabetes-heart-risk-study
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35268055/
https://edition.cnn.com/2022/09/02/health/walking-blood-sugar-study-wellness/index.html
Foto: Pixabay