Profesor Robert Gürlich: Chronická bolest, která nemizí. Neléčené problémy vás mohou hodně potrápit
Neléčené problémy, jako jsou kýly, chronický zánět žlučníku, pálení žáhy nebo hemoroidy, dokáží pěkně potrápit. Často je odsouváme na někdy, neurčito, až v případě kýly mohou dosáhnout rozměrů, které se léčí velmi těžko. Moderní medicína však nabízí rychlé, šetrné a efektivní řešení. Co Češi o těchto onemocněních neví a jak se jich můžou zbavit? Na tyto otázky odpovídá profesor Robert Gürlich, primář Centra jednodenní chirurgie ISCARE.
Pane profesore, které kýly jsou nejčastější a v jakém věku hlavně vznikají?
Kýla v lidském organizmu může vzniknout na mnoha místech. Kýly můžeme rozdělit na kýly vnitřní (zjednodušeně uvnitř dutiny břišní) a kýly vnější (vyklenují se mimo dutinu břišní). Vnější kýly můžeme označovat i jako kýly břišní stěny (břišní kýly), ty vznikají v oslabených místech přední stěny břišní (tříslo, pupeční jizva, jizva po předchozí operaci).
Kýly břišní stěny jsou časté, jejich výskyt se zdvojnásobuje u osob starších 45 let. Nejčastěji to pak bývá tříselná kýla.
Jsou kýly častějším problémem u mužů, nebo žen?
Celoživotní riziko vzniku kýly je 27 procent u mužů a jen 3 procenta u žen. Riziko vzniku kýly se pak zvyšuje s věkem, tříselná kýla se vyskytuje u mužů se ve věku nad 75 let až dvacetkrát častěji. Na muže připadá asi 90 % všech tříselných kýl a na ženy asi 10 %.
Jak nejčastěji se stane, že člověku vznikne kýla?
Tříselná kýla má vrozenou i získanou složku. Většina kýl dospělých je považována za získané. Na vzniku kýl má vliv i genetická predispozice. U pacientů se známou rodinnou anamnézou je nejméně čtyřikrát vyšší pravděpodobnost výskytu tříselné kýly než u pacientů bez známé rodinné anamnézy. Na vzniku tříselné kýly se podílí také zvýšený nitrobřišní tlak, který se vyskytuje při obezitě, chronickém kašli, zvedání těžkých břemen a namáhání v důsledku zácpy.
Jaké zdravotní dopady může mít neléčená tříselná kýla? Může být kýla životu nebezpečná?
Ve většině situací jsou příznaky tříselné kýly horší po fyzické námaze. Nejčastějšími příznaky je vyklenutí a bolestivost v oblasti třísla. Samotné vyklenutí v prvních fázích nemusí být pozorovatelné, v pozdější fázi je zjevné v oblasti třísla a poslední fází je u mužů trvalé zvětšení jedné, nebo obou stran šourku. Závažné zdravotní dopady může mít tříselná kýla zejména v akutní fázi, kdy může dojít k uskřinutí kýly. Tento stav vyžaduje okamžitou návštěvu chirurgického pracoviště a bezodkladný operační výkon.
Existuje nějaká kýla, která se sama vstřebá? Lze se jí zbavit třeba cvičením?
Již vzniklá kýla v dospělém věku se sama vstřebat nemůže. Pravidelný fyzický pohyb, zdravá životospráva a racionální dieta jsou obecně zdraví prospěšný životní přístup. Obecně platí, že všechny tříselné kýly by měly být operovány. V individuálních případech může být vyčkávání bez operace bezpečnou a přijatelnou možností pro muže v asymptomatických stádiích. Vyčkávání s operací je v některých případech přijatelné, protože riziko inkarcerace (zaškrcení) je minimální. Je všeobecně přijato, že všem pacientům s tříselnou kýlou, kteří jsou z lékařského hlediska způsobilí k operaci, stejně jako pacientům se symptomatickou tříselnou kýlou, by měla být nabídnuta elektivní operace. Stehenní kýly by měly být vždy operovány, protože mají vysoké riziko inkarcerace. Operace tříselné i stehenní kýly je v současné době ve většině případů prováděna miniinvazivně (laparoskopicky) při jednodenní hospitalizaci.
Profesor Robert Gürlich: Foto se svolením profesora Roberta Gürlicha
Jak probíhá operace kýly?
Operace tříselné i stehenní kýly je v současné době ve většině případů prováděna miniinvazivně (laparoskopicky) při jednodenní hospitalizaci. Jsme díky tomu schopni většinou zajistit krátkou rekonvalescenci s rychlým návratem do pracovního a sportovního života. Například po laparoskopické operaci tříselné kýly, u které se využije speciální samofixační síťka, je možná běžná aktivita již od druhého dne a sportovní zatížení někdy už po 14 dnech po operaci. U nás na klinice ISCARE navíc pacienti nemusí na operaci dlouze čekat, termíny objednání jsou v rozmezí několika týdnů. Stačí přinést žádanku od praktického lékaře.
Kromě kýly řešíte na klinikce také operace žlučníku. Jaké jsou nejčastější důvody k operačnímu odstranění žlučníku? Jaká je rekonvalescence po operaci?
Nejčastější důvody pro operační odstranění žlučníku (laparoskopickou cholecystektomii) zahrnují žlučníkové kameny, zánět žlučníku či žlučníkové polypy. Pokud je operace laparoskopická, rekonvalescence je rychlejší než po otevřené operaci. Většina pacientů může jít domů následující den po operaci. Doporučuje se vyhnout se těžké fyzické aktivitě po dobu alespoň dvou týdnů a dodržovat nízkotučnou dietu, vyhnout se tučným a kořeněným jídlům alespoň 4 týdny po operaci.
Slyšel jsem také o operativním zákroku, který odstraňuje pálení žáhy, můžete nám o něm říct více?
Operativní zákrok, který se často používá k léčbě chronického pálení žáhy, se nazývá laparoskopická fundoplikace. Tento zákrok je určený pro pacienty s gastroezofageálním refluxem (GERD), kdy se žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu a způsobuje pálení žáhy. Fundoplikace spočívá v tom, že se horní část žaludku obtočí kolem dolního konce jícnu a přišije se, čímž se vytvoří bariéra, která brání zpětnému toku žaludečního obsahu do jícnu. Tento zákrok může být proveden laparoskopicky, což znamená menší řezy, kratší dobu hospitalizace a rychlejší rekonvalescenci
Především mnoho mužů stále častěji trápí hemoroidy a další onemocnění střev a konečníku. Vidíte nějaký trend v této oblasti a jak se nejčastěji u vás na klinice tyto problémy řeší?
Hemoroidy a další onemocnění střev a konečníku jsou stále častější problémy, které postihují mnoho lidí, včetně mužů. Hlavním trendem současné léčby jsou Ambulantní metody. Moderní techniky umožňují méně invazivní zákroky, které lze provádět ambulantně, což znamená kratší dobu rekonvalescence a menší nepohodlí. Metody léčby používané na naší klinice zahrnují Konzervativní léčbu, což zahrnuje změny životního stylu, jako je zvýšení příjmu vlákniny, dostatečný příjem tekutin a pravidelná fyzická aktivita. Také se používají masti a čípky ke zmírnění příznaků. Pak je možnost minimálně invazivního zákroku v ambulantním režimu, například metody Barronova ligace (podvázání hemoroidů), infračervená koagulace a laserové zákroky. V případě těžších forem hemoroidů nebo jiných onemocnění konečníku se provádějí chirurgické zákroky, jako je hemoroidektomie nebo staplerová hemoroidopexie.
Proč si vybrat Jednodenní chirurgii ISCARE?
Zkušení lékaři se u nás specializují na diagnostiku a operační léčbu všech typů kýl – tříselné, sportovní, pupeční. Využíváme nejmodernější lékařské metody a specializujeme se na laparoskopické chirurgické zákroky. Díky režimu jednodenní chirurgie minimalizujeme potřebu dlouhodobé hospitalizace pacienta. V rámci jednodenní chirurgie provádíme konzultace neakutních břišních stavů, jako jsou pupeční kýla, kýla v jizvě, břišní kýla, kýla tříselná, chronický zánět žlučníku a chronický zánět slepého střeva, fundoplikace a další neakutní stavy. Navíc provádíme ambulantní odstranění drobných kožních a podkožních útvarů. Vše řešíme individuálně v souladu s aktuálním zdravotním stavem pacienta. Na rozdíl od státních nemocnic neřešíme akutní případy, pacienti zde ale mají jistotu krátkých čekacích lhůt a k prvotnímu vyšetření stačí přinést žádanku od lékaře.
Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností
Operační sál: Náhledové foto se svolení kliniky Iscare
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.