Projděte se a podejte si pomocnou ruku pro lepší zdraví

Chození

Již dlouho se říká, že pokud každý den ujdete osm kilometrů, může vám to být kompenzováno nižší pravděpodobností onemocnění a idealističtějším naladěním. Funguje to skutečně v praxi? Už dlouho ne! Je třeba udělat ještě mnoho dalších kroků!

V rámci odborné literatury bychom se dočetli, že procházky jako pohyb s využitím dolních končetin má nejen logistický účinek, protože důrazně ovlivňuje silové a kloubní ústrojí, asimilaci a duševní stav. Ale pozor, samozřejmě není chůze jako chůze. Jaká je vzdálenost, nebo snad nejnižší hranice v počtu kroků, za kterou všechny tyto výhody začínají? Ukazuje se, že to, co ještě nedávno platilo, může být dnes trochu pasé.

Různé časy, různé požadavky

10 000 kroků denně, což je totožné s přibližně osmi kilometry. Typicky mediálně propagovaný údaj, na který všichni přísahají už velmi dlouho. V poslední době každopádně vyšlo najevo, že tento tolik doporučovaný a omílaný běh pořadu se nezdá být tak přesvědčivý, jak odborníci očekávají.

Mezi odborníky bylo více než 100 dobrovolníků, kteří si svůj chléb vydobývají takříkajíc „špacírem“. Ano, myslíte si to správně, všechny tyto osoby byli poštovní doručovatelé, takže měli nohy v pohybu od rána do večera.

Na úplném začátku byli respondenti celkově vyšetřeni na všechny rizikové faktory pro rozšíření neustálých infekcí. Odborníci jim měřili hladinu cukru v krvi, cholesterolu a triglyceridů – tuků, které se nacházejí v krvi. Kromě toho byla zkoumána jejich hmotnost a duševní zdraví. Členové navíc dostali hmatové pozorovací zařízení, které sledovalo jejich tělesný pohyb a po sedm dní je sledovalo téměř všude. Konečné překvapení bylo mimořádně přinejmenším nečekané, abychom řekli pravdu…

15 000 kroků je jako zázrak

Ukázalo se, že ti, kteří denně ujdou 10 000 kroků, se ve svém zdraví příliš nepomohou. Nebo možná vůbec! V tomto ohledu vedou pošťačky, které během své pracovní doby efektivně zvládli 15 000 kroků. Rešeršní testy jejich běžného stavu ukázaly nejen vynikající metabolickou práci, ale také opravdu omezenou pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění, sklíčenosti, cévní hypertenze, předčasného úmrtí a nedostatku spánku.

Spánek

Foto: Unsplash

Tajemství je v naší minulosti

Klíčovou pravdou je, že náš trávicí systém není vůbec stavěný na stále se rozšiřující sklon populace ke stacionárnímu způsobu života. Měli bychom si vzít signál od našich předchůdců. Jako hledači museli urazit mnoho kilometrů ve všech klimatických podmínkách, aby si chytili potravu, kterou potřebovali k přežití. Proto byli tak zdraví a flexibilní lidé.

V případě, že se snažíte zhubnout, měli byste spálit více kalorií, než kolik jich přijmete z vašeho jídelníčku. A nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je obyčejná chůze. Jedinec, který váží 60 kilogramů, spálí po půlhodině tohoto pohybu něco kolem 75 kalorií. Ale v případě, že zvýšíte tempo, bez námahy shodíte 150 kalorií, což je stejné jako tři jablečné dortíky nebo větší kobliha. Co byste řekli tomu, kdybyste se dnes vydali na procházku za zdravím a hubnutím? Současné klima k tomu přímo vybízí!

Zdroje info: femina.cz, spektrumzdravi.cz

Náhledové foto: Pixabay