Proleženiny: nejsou pouze problémem osob upoutaných na lůžko

Proleženiny

Proleženiny čili dekubity se tvoří u lidí, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko, kde musí trávit dlouhou dobu ve stejné poloze. Důvodem je to, že určitá část těla je vystavena trvalému tlaku. Nejčastěji se vyskytují na loktech, kolenou, patách, bederní oblasti, hýždích, ale objevit se mohou kdekoli. I když je dostupná léčba, úplně zahojení není vždy zaručeno. Neléčené proleženiny mohou vést dokonce i ke smrtelným komplikacím.

Vhodná léčba proleženin

Jakmile proleženiny vzniknou, měly by se léčit co nejrychleji. Jedině tak je možné předejít četným problémům (infekce, otrava krve apod.) a proleženiny co nejúčinněji vyléčit. Mezi metody léčby se nejčastěji používají tyto:

  • Uvolnění tlaku – to znamená, proleženinu už dále nevystavovat tlaku. Zahrnuje to použití speciálních podložek nebo polštářů, čímž se změní poloha těla.
  • Vyčištění rány – drobné rány lze omýt vodou a jemným mýdlem. Každá výměna obvazu by měla být provázena ošetřením otevřené rány fyziologickým roztokem.
  • Aplikace obvazu – obvaz totiž chrání ránu a urychluje její hojení. Existují speciální antimikrobiální obvazy nebo ty s obsahem kyseliny alginové.
  • Lokální krémy – antibakteriální krémy se používají proti infekcím, bariérové zase k ochraně poškozené nebo oslabené pokožky.
  • Odstranění mrtvé tkáně – to může pomoci při hojení rány. Tuto praxi ponechte zdravotnickému personálu, který používá vysokotlaké vodní trysky či chirurgické nástroje.
  • Speciální matrace – pro osoby, které se nemohou pohybovat a tráví čas na lůžku, existují speciální matrace, které jsou vyrobeny tak, aby samy měnily místa, kde dochází k tlaku.
  • Úprava stravy – suplementace bílkovin může podpořit hojení a snížit velikost ran. Prospěšný je také dostatečný pitný režim.
Žilní onemocnění
Foto: Pexels

Proleženiny vznikají ve čtyřech fázích

To, že se proleženina začíná tvořit, můžete poznat už v raných fázích. Na začátku je pokožka teplá a citlivá na dotek. Může se objevit i zarudnutí nebo svědění. Poté vzniká puchýř nebo rána, kolem které je odbarvená kůže. Vypadá to, jako by došlo k poškození tkáně pod povrchem kůže. Rána se může časem otevřít a ve vážných případech je možné pozorovat svaly, kosti a/nebo šlachy. Infekce se může rozšířit do jiných částí v těle a způsobit zde další poškození.

Na proleženiny je nejlepší prevence

Lepší než samotná léčba, je prevence. To znamená časté střídání pozic a včasná léčba. Rané fáze proleženin se dají ošetřit i doma, ty vážnější už by měl mít pod palcem zdravotník. Mezi preventivní opatření patří časté střídaní poloh, což znamená změnu jednou za 15 minut až 2 hodiny (v závislosti na potřebách člověka). Každý den kontrolujte kůži a udržujte ji v čistotě. Snažte se dodržovat pravidla zdravého stravování. Vyhněte se kouření (i tomu pasivnímu). Je dobré cvičit, protože to stimuluje krevní oběh.

  • Doporučuje se kontaktovat lékaře vždy, když máte podezření, že u vás vzniká proleženina.

Nejenom problém nepohyblivých osob

Proleženiny neohrožují pouze osoby, které jsou upoutány na lůžko nebo tráví dlouhý čas sezením či ležením. Vzniknout totiž mohou u osob, které určitou část pravidelně vystavují tlaku. Tedy i u osob, které mají protézy či jiný chirurgický přístroj. Tyto léze se tvoří, když se tkáň a krevní cévy stlačují – dochází k jejich deformaci. To může vést ke špatnému oběhu, což má za následek nekrózu tkáně a infekci.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4413488/

https://www.practo.com/healthfeed/bed-sores-everything-you-want-to-know-about-42551/post

Foto: Pixabay