Prostatitida: zmírněte nepříjemné projevy, než se dostanete k lékaři
Prostatitida je urologické onemocnění, které postihuje muže všech věkových kategorií. Je ale pravdou, že riziko onemocnění se zvyšuje u mužů starších 50 let. Problémem je, že muži se za problém často stydí, a proto jdou k lékaři, až když se příznaky rozjedou a výrazně zasahují do kvality každodenního života. Přitom včasná diagnóza může pomoci zavést účinnou léčebnou metodu – zkracuje onemocnění a nedochází k takovým obtížím, jako když se nemoc nechá šířit dál.
Prostatitida a typické příznaky
To, že máte potíže s prostatou, obvykle poznáte poměrně snadno (zaměnit se dají s problémem s močovým měchýřem – oba stavy ale vyžadují včasnou návštěvu lékaře). Typické příznaky jsou tyto:
- Bolesti v podbřišku, v oblasti hráze či penisu.
- Problémy s močením (časté močení, pálení, potíže se zahájením močení).
- Sexuální poruchy (nechuť na sex, problémy s erekcí, bolest při ejakulaci).
- V případě akutního bakteriálního zánětu to může být též horečka.
Foto: Unsplash
Vhodná léčba
Léčba se provádí podle povahy nemoci. U akutní bakteriální prostatitidě jsou předepsána antibiotika. Léčba by měla být zahájena co nejdříve od prvotních příznaků (velká bolestivost, horečka). U chronické bakteriální prostatitidy půjde o dlouhodobé užívání antibiotik. Nebakteriální prostatitida a syndrom chronické pánevní bolesti vyžaduje individuální léčbu (mohou být předepsány léky proti bolesti, protizánětlivé léky, léky na další symptomy provázející onemocnění, používají se psychoterapeutické metody a jiné terapeutické přístupy).
Prostatitida a domácí léčba
Jedná se o onemocnění, které je třeba léčit za konzultace s lékařem. Pokud se rozhodnete léčit toto onemocnění doma, existuje velká pravděpodobnost, že se vše jenom zhorší. U prostatitidy platí, že čím dříve se začne s léčbou, tím účinnější bude. Pokud vás od návštěvy lékaře dělí bolestiplná noc, můžete vyzkoušet některou z těchto metod, které mohou přinést úlevu:
- Teplá koupel – zmírňuje bolesti a nepohodlí. Teplo uvolňuje pánevní svaly. Koupel je pravděpodobně něco, co vám doporučí lékař na každý den. Do vody je možné přidat esenciální oleje s protizánětlivými vlastnostmi (levandulový či eukalyptový).
- Mírná fyzická aktivita – jóga, pilates či plavání mohou zlepšit krevní oběh, což snižuje zánět a bolest.
- Správná strava – vyhýbejte se jídlům, která mohou dráždit prostatu. Jedná se o kořeněná jídla, kofein a alkohol. Naopak zvyšte množství zkonzumované zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků.
- Pijte dostatek vody – to pomáhá zlepšit funkce prostaty.
Zdroje info:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3202001/
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/porady-okolozdrowotne/zapalenie-prostaty-objawy-i-jak-sobie-z-nim-radzic/
Foto: Pixabay