Průjem znamená jíst dietně. Mléčné výrobky jsou zakázány, bílý jogurt ale jíst můžete

Průjem občas může zastihnout každého, ať už je to projev nemoci nebo je důvodem špatné jídlo. Jakmile se vám udělá o něco lépe, je dobré začít se znovu stravovat – ale s rozmyslem. Nevhodně zvolená strava vás totiž může dostat opět na začátek problémů nebo vyvolá potíže jiné. Základem je pitný režim – při průjmu nepřestávejte pít, a to nejlépe mírně slazený čaj (čistá voda je příliš těžká do žaludku).

Rozpustná vláknina

Při průjmu je dobré sáhnout po potravinách, které jsou zdrojem rozpustné vlákniny. Ta se v trávicím traktu totiž rozpouští na gelovitou substanci a přispívá k tomu, aby stolice měla optimální hustotu. To je důvod, proč jsou tolik vychvalovány banány a jablka. Dalšími potravinami, které obsahují rozpustnou vlákninu, jsou oves a ječmen. Pokud se vám celé jablko připadá příliš těžké, můžete ho nakrájet na kousky, krátce podusit a připravit si z něj pyré.

Průjem
Foto: Pixabay

Průjem a vhodné potraviny

Spousta lidí při dietní stravě u průjmu preferuje suché toasty, rýži, banány, jablečný protlak a snadno stravitelná jídla. Pravidelná konzumaci probiotik může být způsobem, jak se průjmu vyhnout nebo aspoň přispět k jeho mírnějšímu průběhu. Probiotika přispívají k dobré funkci střev a doplňují prospěšné bakterie. Jejich přirozeným zdrojem jsou fermentované potraviny, jako kimchi, z těch mléčných například kefír a bílý jogurt.

Průjem vyžaduje lehkou stravu

Vyhýbat byste se měli příliš tučným jídlům (na které stejně asi nebudete mít ani pomyšlení), ale také mléčným výrobkům. Je dobré vynechat příliš kořeněná jídla a vzdát byste se měli i potravinách obsahujících cukr – ten totiž přispívá ke křečím ve střevech a ještě více zhoršuje situaci.

Nejlepší jídla při průjmu

Zde je seznam těch nejlepších potravin, které fungují na průjem:

  • Banány – obsahují lehce stravitelné sacharidy, které jsou šetrné ke střevům. Doplní vaše tělo o draslík, což je elektrolyt, o který nás průjem často připraví. Banány obsahují pektin, který napomáhá plynulejšímu pohybu střev.
  • Bílá rýže – zahušťuje stolici, čímž přirozeně léčí průjem.
  • Vejce – zapomeňte na ta smažená. Zvolit byste měli vařená vejce (ať už ve skořápce nebo bez ní). Nepřidávejte žádný tuk ani uzeniny. Samotná vejce mohou pomoci doplnit minerály, o které jste přišly průjmem.
  • Bílý chléb – je snadno stravitelný a zasytí.
  • Vývar – je zdrojem vody a některých živin (sodík, draslík a hořčík), o které přicházíme průjmem.
  • Vařené brambory – podobně jako banány obsahují i brambory hodně draslíku, navíc jsou snadno stravitelné. Vyhněte se přidání velkého množství soli nebo dokonce mléka či másla.
  • Bílý jogurt – zatímco příliš tučné mléčné výrobky, jako sýry, máslo, smetana mohou průběh průjmu zhoršit, bílý jogurt obsahuje probiotika. To znamená, že pomáhá doplnit střeva zdravými bakteriemi. Ta se tak mohou dostat do formy mnohem dříve.

Průjem a nejhorší potraviny

Následujícím potravinám se při průjmu vyhýbejte:

  • Ořechy a semínka – i když mohou obsahovat vitamíny a minerály, stále jsou zdrojem tuků a navíc jsou hůře stravitelná.
  • Salát – je zdroje nerozpustné vlákniny a může dráždit sliznici trávicího traktu. Vařená zelenina je vhodnější možností.
  • Káva – dehydratuje.
  • Luštěniny – obsahují velké množství vlákniny, takže jejich trávení není jednoduché.
  • Náhražky cukru – xylitol, sukralóza, sacharin či aspartam mohou mít projímavý účinek.
  • Brukvovitá zelenina – paprika, cibule, česnek, brokolice, květák, růžičková kapusta a zelí produkují plyn ve střevech, čímž zvyšují nepohodlí.

Zdroje info:

https://www.womenshealthmag.com/food/a19994868/foods-for-diarrhea/

https://research.med.psu.edu/oncology-nutrition-exercise/patient-guides/diarrhea/

 Foto: Pixabay