První pomoc pro natažené svaly: jak si můžete pomoci sami

Trénink

Natažený sval je extrémně bolestivou záležitostí. Týká se nejen sportovců, ale také lidí, kteří se pustili do fyzické aktivity, na kterou jejich tělo nebylo připraveno. Kvůli nataženému svalu jste pak omezeni v plnění každodenních aktivit. Jakýkoli pohyb může být tímto postižením omezen. Bolest vnímáte velice intenzívně i tehdy, když ležíte a odpočíváte. Naštěstí existuje několik receptů, které vám mohou pomoci. Zvládnete je z pohodlí domova.

Jak vzniká natažený sval?

Sval může být natažen v důsledku náročné fyzické aktivity bez předchozího zahřátí svalů. Pokud se do takové aktivity pustíme, měli bychom počítat s tím, že svaly jsou náchylné k drobným poraněním – výsledkem je bolestivost a otoky. Nejedná se jen o sportovní výkony. Sval si můžete natáhnout také v případě zvedání těžkého břemena, dobíhání autobusu nebo dlouhodobém jednostranném pohybu. Natažený sval poznáte podle silné a pronikavé bolesti. Pokud si na takový sval sáhnete, bolest je tím intenzívnější. Objevit se může modřina nebo otok.

Cvičení

Foto: Pixabay

Co dělat s nataženým svalem?

Pokud si natáhnete sval, to první, co byste měli udělat, je přiložit si studený obklad. Použít můžete led zabalený do hadříku nebo gázy. Sportovci mají po ruce studený obklad ve formě gelu, který je taktéž velmi dobrým řešením. Svalstvo chlaďte prvních 24 hodin po úrazu. Pomůže vám to zmírnit bolest a snížit otok. Druhý den nahraďte chlazení za teplé obklady. Existují také speciální masti (nejčastěji s obsahem arniky), které jsou pro léčbu nataženého svalu přímo vyrobeny.

Jablečný ocet

Jedním z nejpoužívanějších domácích léků je jablečný ocet. Má protizánětlivé účinky a tiší bolest. To je přesně to, co na natažený sval potřebujete! Navíc snižuje také otoky. Dvě sklenice octa smíchejte s teplou vodou a postižené místo v této lázni alespoň půl hodiny namáčejte. Nebo si můžete lžíci jablečného octa dát do sklenice teplé vody a toto vypít.

Hřebíčkový olej

Tento esenciální olej patří k protizánětlivým činidlům, které se mohou pochlubit také analgetickými a antivirovými vlastnostmi. Hodit se tedy budou také v případě nataženého svalu. Zahřejte jednu lžičku tohoto oleje a opatrně jej vmasírujte do bolestivého místa.

Chilli koření

Kapsaicin obsažený v tomto koření má hřejivé, analgetické a protizánětlivé účinky. Půl lžičky kajenského pepře nebo chilli koření smíchejte se stejným množstvím olivového oleje. Vmasírujte do bolestivého místa dvakrát denně.

Návštěva lékaře

Domácí léčba je určena pro dosažení okamžité úlevy. Pokud ale bolest nepolevuje ani po dvou až třech dnech, je zapotřebí navštívit lékaře.

Zdroj: https://porady.interia.pl/zdrowie/news-domowe-sposoby-na-naciagniety-miesien,nId,5071862

Foto: Pixabay