První sezení s psychoterapeutem: Jak se na něj připravit a co očekávat

Terapie

První sezení u terapeuta bývá pro mnoho lidí jako první den v práci – nejistá, plná otázek a s pocitem, že všichni ostatní vědí více než vy. Jenže právě tím, že jste se rozhodli začít, děláte ten největší krok. Pojďme si říct, co od toho čekat, jak se připravit a proč není třeba mít obavy.

Jednou z nejčastějších myšlenek před první terapií je obava, jestli jsou mé problémy dostatečně vážné na to, abych se s nimi obracel na odborníka. Nebo jak je vůbec někomu vysvětlit, když se v nich sami ztrácíte? Možná máte strach, že vás terapeut bude soudit. Nebude. Terapeut je tu od toho, aby naslouchal, porozuměl a pomohl. Nesoudí, nehodnotí. A není ani třeba mít témata před sezením připravená a srovnaná.

Co se děje na prvním sezení?

První setkání je spíš seznamovací. Terapeut se vás zeptá, co vás trápí, co vás přivedlo a jaká jsou vaše očekávání. Nemusíte mít hotové odpovědi, terapeut vám je pomůže najít. „Prvnímu setkání s klientem přikládám velký význam. Ptám se, jak dlouho v něm rozhodnutí jít do terapie zrálo, a co jej přesvědčilo, že teď je ten správný čas. Klienti bývají na prvním sezení často nervózní a plní pochybností. Proto začínám velmi pomalu a respektuji klientovy hranice. Při online terapiích nabízím možnost povídat si s vypnutou kamerou, případně si jen psát,“ říká Mgr. Tomáš Fulop MBA, psychoterapeut působící na platformě Hedepy, která zprostředkovává online terapie. Zdůrazňuje, že v terapii není žádná odpověď nesprávná a klient má právo říci cokoliv, co ho v danou chvíli napadne.

Důležité je si hned na začátku vyjasnit, co lze od terapie očekávat. Jen v malém množství případů je to úleva nebo výrazné zlepšení po prvním sezení. Je to podobné, jako když se po dlouhé době neaktivity rozhodnete chodit do posilovny. Po první návštěvě vás budou nejspíše bolet svaly a citelné změny se dostaví až po delší době pravidelného cvičení. Podobné je to s psychoterapií. První sezení je spíše seznamovací, je možné, že se po něm budete cítit lépe, ale taky nemusíte pocítit rozdíl nebo se cítit o kapku hůře. Je to ale normální, skutečné výsledky psychoterapie se totiž zpravidla projevují až v delším časovém úseku.

Hledejte ten správný „match“

Výsledkem prvního sezení by také mělo být zhodnocení, jestli vám vyhovuje daný psychoterapeut. Přitom nejde tak ani o to, jestli je dobrý nebo špatný, ale o to, jestli mezi vámi funguje potřebná „chemie“. Může se stát, že i terapeut s vynikajícím vzděláním a zkušenostmi, který terapii vede správně, vám prostě lidsky nesedne. I to je zcela normální. Nebojte se vyzkoušet i více terapeutů a najít toho ideálního pro vás. Na platformě Hedepy vám k tomu pomůže i párovací testpárovací test.

„První terapeutická sezení považuji za velký krok v cestě ke kvalitnějšímu životu. I přes počáteční strach se klient nebo klientka díky terapeutické atmosféře může uvolnit, ventilovat důvody aktuálního zájmu o terapii a dát průchod svým často zadržovaným emocím,“ dodává Mgr. Ivana Chrtová, psychoterapeutka působící na Hedepy.

Jak se tedy na první sezení připravit?

  1. Pokud jde o online sezení, je důležité si najít klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit. Zajistěte si stabilní internetové připojení, připravte si pohodlné sezení a něco k pití. Hodit se mohou i kapesníčky.
  2. Sepište si v pár bodech, co vás na terapii přivedlo, a jaká témata zhruba chcete řešit. Určitě ale nejde o nic závazného a probrat můžete i něco úplně jiného. Nezoufejte ani pokud zatím svá témata nedokážete formulovat.
  3. Neplánujte si nic těsně po sezení. Dejte si chvíli čas na to, abyste v sobě témata mohli nechat doznít.
  4. Neočekávejte zázraky hned. Výsledky se zpravidla projevují až po několika sezeních.

Ať už se na první sezení těšíte, nebo máte spíš sevřený žaludek, nejste v tom sami. Udělat krok směrem k péči o duševní zdraví chce odvahu, a tu už jste prokázali. Terapeut tu není od toho, aby vás hodnotil, ale aby vás podpořil na cestě, kterou si společně postupně vytyčíte. První sezení může být začátkem něčeho důležitého. Něčeho, co vám pomůže lépe rozumět sobě i tomu, co právě prožíváte.

Zdroje info: Autor, hedepy.cz, https://www.tandfonline.com/toc/tpsr20/0/0

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.