Psychobiotika mají pozitivní vliv na celé naše tělo

Za psychobiotika se označují probiotika i prebiotika, jež dovedou tvořit neuroaktivní látky. Mají blahodárný vliv na naši CNS! Obousměrná komunikace mezi střevem a mozkem se děje cestou neuronálních drah. Kromě oběhového systému zahrnují jak centrální, tak střevní nervový systém. Psychobiotikum se bere jako živý organismus. Jeho konzumací se dá bojovat s psychiatrickými nemocemi.

Psychobiotika jako nezbytný doplněk pro zdravý rozum

Jde o kategorii probiotik, kde bakterie umí produkovat a dodávat neuroaktivní látky. Například se jedná o kyselinu gama-aminomáselnou (GABA) a serotonin. Tyto látky mají ohromný vliv na komunikační osu mezi mozkem a střevem. Některá psychobiotika mají antidepresivní či anxiolytické účinky. Probiotika podle mohou působit zejména na tyto 3 systémy:

  • Endokrinní – významně snižují hladinu stresu
  • Imunitní – výrazně podporují tvorbu protizánětlivých cytokinů
  • Nervový – podílejí se na tvorbě neurotransmiterů. Například serotoninu, acetylcholinu, GABA, melatoninu, histaminu.

A právě pomocí neurotransmiterů se přesouvají informace z gastrointestinálního traktu přímo do mozku.

Střevní mikrobiom ovlivňuje kognitivní funkce

Tvorba střevní mikrobioty vždy hrála důležitou roli ve správném vývoji mozku a posléze i sociálních interakcích. Geny lidské střevní mikrobioty jsou nejpočetnější a dokážou produkovat nepřeberné množství neuroaktivních sloučenin. Mikrobi ovlivňují kognitivní funkce a základní vzorce chování. Mezi ně patří sociální interakce a regulace stresu.

Foto: Pixabay

V případě chybění těchto mikrobů nastává podstatná neurochemická změna, jež by mohla objasňovat poruchy kognitivního fungování a společenské interakce. Užívání probiotik a prebiotik pomáhá při modulaci zpracování informací. Zejména ty, které jsou pevně spojeny s úzkostí a depresí a ovlivňují neuroendokrinní stresovou reakci. Doporučují se při:

  • Schizofrenii: u těchto pacientů bývá problém v tom, že začnou být rezistentní vůči antipsychotickým lékům. Kromě toho začnou z této léčby přibírat i na váze. Konzumací psychobiotik může dojít ke snížení nežádoucích dopadů.
  • Při léčbě úzkostí a depresí
  • Při autismu

Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7767237/, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11085935/

Náhledové foto: Pixabay