Ptačí chřipka: Česká republika je oficiálně bez ohniska této nebezpečné nemoci
Není tomu tak dávno, co česká média plnily zprávy o chovech drůbeže, která musela být v důsledku propuknutí ptačí chřipky kompletně zlikvidována. Dnes je situace naštěstí již jiná, což je také dobrým signálem pro třetí země.
Konečně bez ptačí chřipky
Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) na svých webových stránkách uveřejnila informaci, důležitou pro Českou republiku. Od 26. července 2021 je náš stát prostý aviární influenzy neboli ptačí chřipky, jež zdecimovala několik chovů v jižních Čechách nebo na Mladoboleslavsku. OIE letos aktualizovala svá pravidla a na jejich základě může členský stát po uplynutí minimálně 28 dní od dokončení opatření v posledním ohnisku aviární influenzy. To se právě stalo v souvislosti s ptačí chřipkou v České republice.
Zveřejněním na webu OIE se tato informace stává oficiální, a to je zároveň signálem pro třetí země, že je u nás již z tohoto hlediska vše v pořádku a může dojít k obnově obchodních vztahů, které se týkají dovozu drůbeže a drůbežích produktů z ČR.
Foto: Pixabay
Proč je ptačí chřipka nebezpečná?
Ptačí chřipka, jinak chřipkový kmen známý jako H5N8, může způsobit onemocnění i u člověka. Stalo se tak v únoru 2021 v Rusku, kde se jím nakazilo několik pracovníků drůbeží farmy a všichni měli asymptomatický průběh. Tento incident byl důvodem pro zvýšení opatrnosti při práci s drůbeží. Kmen H5N8 prokázal schopnost mezidruhového přenosu (z ptáků na člověka), což má v sobě potenciál pro vznik ničivé pandemie. U ptáků navíc kmen vykazoval velkou smrtnost. Vědci upozorňovali zejména na to, že k překročení mezidruhové hranice stačí málo a pak už trvá jen krátkou dobu, než se vir adaptuje natolik, že je schopný se šířit mezi novými hostiteli.
Zdroj info: AKCR.cz › Komodity | AKCR.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.