Pupečníková krev obsahuje kmenové buňky, může léčit rakovinu

Pupečníková krev

Světový den pupečníkové krve byl vyhlášen na 15. listopadu. Tento den má zvýšit povědomí o problematice týkající se pupečníkové krve. Tato krev je významná tím, že obsahuje kmenové buňky, které mají obrovský potenciál. V budoucnu mohou pomoci zachránit samotné dítě, jeho sourozence nebo i úplně cizího člověka. Právě kmenové buňky totiž mohou pomoci obnovit ty poškozené – například v důsledku rakoviny, leukemie nebo anémie.

Co je pupečníková krev?

Kmenové buňky, které se často využívají při léčbě velmi vážných onemocnění, jako je například rakovina, se nachází v kostní dřeni, ale také v pupečníkové krvi. Jedná se o krev, která se odebere z pupeční šňůry a placenty. Oproti kmenovým buňkám, které se získávají z kostní dřeně dospělého člověka, jsou ty z pupečníkové krve účinnější. Díky pupečníkové krvi je možné obnovit krvetvorbu a imunitní systém. Transplantované zdravé buňky se množí a obnovují tělo, pro příjemce jsou zcela bezpečné a nezpůsobují riziko odmítnutí transplantátu.

  • Kromě anémie, leukémie či osteoporózy má potenciál léčit i takové choroby, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba, autoimunitní onemocnění či roztroušená skleróza.
  • Poprvé byla odebrána v roce 1988 v Paříži doktorem Élianem Gluckmanem a doktorem Halem Broxmeyerem. Zachránila život pětiletému chlapečkovi, který trpěl Fanconiho anémií, což je onemocnění, které vede k akutní leukémii.
Miminko
Foto: Pixabay

Jak se odebírá pupečníková krev?

Zatímco odběr kmenových buněk z kostní dřeně je postup, který vyžaduje přípravu a vhodné podmínky, odběr pupečníkové krve je méně invazivní zákrok. Dítě nijak neovlivňuje, protože pupečníková krev se provádí na placentě a pupečníku po porodu. Najednou se odebere asi 70 ml pupečníkové krve, což je dostatečné množství k léčbě osoby vážící do 50 kg. Toto množství může být doplněno právě kmenovými buňkami z kostní dřeně.

Jak se pupečníková krev skladuje?

Je samozřejmé, že musí být splněny důležité podmínky, aby pupečníková krev zůstala v bezvadné kondici. Skladuje se proto v tekutém dusíku při teplotě 190 °C. Takto vydrží i několik desítek let pez ztráty svých vlastností. Nejstarší úspěšně použitá krev byla stará více než 20 let. Odběr pupečníkové krve není levnou záležitostí – zaplatíte od 20 000 Kč.

Zdroje info:

https://www.ceske-novinky.cz/2023/11/15/15-11-svetovy-den-pupecnikove-krve-statistiky-a-fakta-ktere-inspiruji/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2720821/

Foto: Pixabay