Pupínky na bradě: vznikají také vlivem hormonů. Jak se jich zbavit?

Brada

Pupínky na bradě mohou být problémem nejenom u teenagerů, ale také dospělých. Vznikají obvykle vlivem hormonů a mohou způsobit nevzhledné jizvy. Jsou formou akné. Charakteristickým příznakem jsou červené bulky, často bolestivé na dotyk. Mohou se objevovat na různých částech obličeje, zejména ale na bradě, čelisti a krku.

Pupínky mají různé příčiny

Hormonální pupínky vznikají v důsledku hormonálních změn. Ty mohou ovlivnit funkci mazových žláz i celkový stav pokožky. Od akné u dospívajících se liší tím, že jsou bolestivé a mohou se hojit dlouho. nejčastěji se nachází na bradě a podél čelisti. Pro hormonální pupínky je typické to, že jsou bolestivé, hluboké a mohou být ve formě cyst. Hormonální změny mohou nastat v důsledku:

  • Zvyšování hladiny androgenů: dochází ke zvýšené produkci mazu.
  • Syndrom polycystických ovarií: nejčastějším projevem je akné.
  • Estrogenová a progesteronová nerovnováha: vzniká často v důsledku menstruačního cyklu.
  • Stres: může zvýšit produkci kortizolu, který ovlivní činnost mazových žláz.
  • Nesprávná strava: určité produkty mohou způsobit zvýšenou sekreci inzulinu, která souvisí s produkcí androgenu.
Pupínky na bradě
Foto: Unsplash

Léčba pupínků

Dermatolog může provést krevní testy, které prokážou, zda se jedná o hormonální nerovnováhu. Pokud se chcete zbavit pupínků, které vznikly v důsledku hormonální nerovnováhy, léčba nemusí být jednoduchá, je třeba zavést správnou péči o pleť, správnou stravu, regulovat hladinu hormonů a v případě potřeby zařadit také určité léky. Ženy mohou tyto léky získat i prostřednictvím perorální hormonální antikoncepce, která obsahuje estrogen a gestagen, čímž pomáhá udržovat množství androgenu pod kontrolou.

Pupínky a peeling

Existuje skupina dermatologických ošetření, která mohou pomoci zlepšit vzhled nebo dokonce odstranit pupínky. Mezi ně patří například chemický peeling na bázi kyselin (glykolové, mandlové, salicylové), který pomáhá vyčistit póry, redukuje zabarvení a vyhlazuje pokožku. Dobrou volbou je LED světelná terapie. Ta má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Červené světlo podporuje regeneraci pokožku, zatímco modré se postará o odstranění akné. Podstoupit můžete také laserovou terapii, která pomáhá odstraňovat jizvy po akné, ale také zarudnutí pokožky.

Zdroje info:

https://wizaz.pl/pielegnacja/masz-krostki-na-brodzie-to-moga-byc-pryszcze-hormonalne-sprawdz-jak-je-leczyc/

https://bioidhealth.com/a-scientific-study-of-the-effects-of-hormonal-imbalances/

Foto: Unsplash