Quinoa je stále ještě velkou neznámou. Nebojte se s ní seznámit!
Quinoa je ve vědeckém světě známá jako Chenopodium quinoa čili merlík čilský. Jak tento název napovídá, pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z oblasti And. Zde se pěstuje už celé tisíce let. Její obrovskou výhodou je vysoký obsah bílkovin a vlákniny. Navíc je bezlepková, takže ji mohou konzumovat i lidé, kteří trpí sníženou tolerancí na lepek. Jedná se o kompletní protein, což znamená, že obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin (ty jsou v potravinách rostlinného původu velice vzácné).
Quinoa je bohatá na živiny
I když je z rostlinné říše, rozhodně má co nabídnout. Obsahuje mastné kyseliny, minerály, vitamíny, vlákniny a sacharidy. Quinoa se často označuje jako superpotravina. Tak například, má vysoký obsah:
- Hořčíku. Tento minerál je velice důležitý pro správné fungování lidského těla. Ovlivňuje například produkci energie, řízení krevního tlaku a funkce svalů a nervů.
- Železa, což je prvek, který je nezbytný pro přenos kyslíku v krvi. Jeho nedostatkem trpí především ženy.
- Draslíku. Ten je nezbytný pro udržení krevního tlaku a správné srdeční funkce.
- Vitamíny skupiny B (folát a thiamin). Podporují různé metabolické procesy a přispívají k celkové pohodě.
Vysoký obsah bílkovin
To, co z quinoy ale dělá skutečnou královnu mezi rostlinnými potravinami, je právě její obsah bílkovin. Navíc obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin. Quinoa je proto skvělou potravinou pro vegetariány i vegany. Hodí se i při hubnutí, protože podporuje pocit sytosti. Kromě toho se hodí také pro sportovce, protože se podílí na vývoji i opravě tkání.
Quinoa a hubnutí
Právě v oblasti hubnutí je quinoa velmi silným spojencem. Jednak díky již zmíněnému obsahu bílkovin, ale také kvůli obsahu vlákniny. Ta je velmi důležitá při regulaci hmotnosti, protože napomáhá správnému trávení, zasycuje na delší dobu a tím snižuje celkový počet přijatých kalorií. Vzhledem k nízkému glykemickému indexu je vhodná také pro diabetiky, protože pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi (zabraňuje náhlým výkyvům, které mohou vést k přejídání). Vláknina navíc vyživuje prospěšné bakterie ve střevech – funguje jako prebiotikum.
Quinoa může mít i vedlejší účinky
Obecně ji považujeme za bezpečnou, avšak existují jedinci, kterým může způsobit určité potíže. Například zažívací problémy, kvůli obsahu saponinů. Ty mohou způsobit podráždění žaludku. Řešení je ale velmi snadné: před vařením quinou důkladně propláchněte pod tekoucí vodou. Vyhnete se nadýmání či dokonce průjmu, který mohou saponiny zapříčinit. Quinoa může způsobit též alergické reakce, jako je svědění, kopřivka či zažívací potíže. Vzhledem k vysokému obsahu oxalátů (šťavelanů) může nadměrná konzumace quinoy vést též ke vzniku ledvinových kamenů.
Zdroje info:
https://www.healthshots.com/healthy-eating/nutrition/quinoa-vs-couscous/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6024323/
Foto: Pixabay