Quitters Day: Jak nevzdat svá předsevzetí a vydržet

Kouření

Každý rok připadá na druhý pátek v lednu tzv. Den slabé vůle (Quitters Day) – den, kdy nejvíce lidí vzdává svá novoroční předsevzetí. Po Novém roce nadšení vyprchává a možná i vy cítíte, že to s tím nápadem trochu změnit svůj život nebude tak horké. Přitom jste si určitě dali předsevzetí z dobrého důvodu. Cítíte, že je třeba něco změnit, ale vůle chybí. Než zahodíte své plány do koše, zastavte se. Quitters Day nemusí dnem, kdy to většina lidí vzdá, ale dnem, kdy vy začnete znovu.

Nepřepálit start

Hlavním důvodem, proč u svých předsevzetí většina lidí nezůstane, je paradoxně příliš velké nadšení – přepálíme start. Vzpomínáte, jak jste si na Silvestra slíbili, že přestanete kouřit, začnete cvičit, zhubnete 10 kilo a přečtete 20 knih? Takové cíle jsou skvělé, ale když si na sebe naložíte příliš najednou, snadno vás přemůže únava nebo frustrace z pomalého pokroku. „Základ je, nedávat si zbytečně velké úkoly. Buďte na sebe hodní a netrapte se zbytečným přemlouváním do něčeho, co se vám nechce. Jít se projít na 30 minut a vyvětrat si hlavu je určitě nejlepší způsob, jak začít,“ říká výživový specialista Petr Havlíček. Většina věcí potřebuje čas a jen lusknutím prstu se nám vše nepodaří. Možná už jste to dokonce vzdali, nikde ale není napsáno, že nemůžete začít znovu! Místo pocitu viny a zklamání tak v lednu pojďme zatnout zuby a začněme znovu.

Ledňáčci a jepice přilétají

Nejčastějšími předsevzetími, která si lidé kladou, je začít cvičit. Posilovny a fitness centra tak na začátku nového roku evidují nárůst tzv. ledňáčků. Jde o lidi, kteří v rámci novoročních předsevzetí začnou navštěvovat fitka a další podobná zařízení. Přílet ledňáčků je ale následován jejich brzkým odletem. Pokud neskončí na Quitter’s day, do února bohužel většina nevydrží. Je normální, že na cestě za lepším já občas škobrtneme. Důležité ale je se při prvním selhání nevzdávat, ale zkoušet to znovu a znovu, dokud svá předsevzetí nesplníme.

Další předsevzetí, která mají pověstný jepičí život, se týkají zlozvyků a závislostí. Češi jsou nejvíce závislí na alkoholu, sociálních sítích, hazardních hrách a cigaretách. Právě jedny z největších problémů s odvykáním zažívají kuřáci. Nikotin je totiž návyková látka, která se jen tak nevzdává. „Uživatel nikotinu se stává jeho otrokem. Každý den musí přizpůsobovat návykové látce, protože mozek vyžaduje její stabilní hladinu. Závislost je umocňována rituály a situacemi, kdy si kuřák pravidelně zapaluje,“ říká Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. LF Univerzity Karlovy.

Kouření
Foto: Pixabay

Jak si udržet motivaci a nevzdat to?

Připomeňte si, proč jste začali, a zbavte se pokušení

Předsevzetí jste si přece dali z dobrého důvodu. Zamyslete se proto, proč jste si předsevzetí dali a čeho jste tím chtěli dosáhnout. Chcete být zdravější pro své děti? Ušetřit peníze na cestování? Nebo se prostě cítit lépe ve svém těle? Napište si své důvody na papír a mějte je na očích. Naopak odstraňte z dohledu zdroje svých zlozvyků. Čokoládu darujte nebo schovejte, cigarety nejlépe rovnou vyhoďte.

Zjednodušte své cíle, zkuste si něčím pomoct

Místo toho, abyste chtěli „zhubnout 10 kilo,“ se zaměřte na konkrétní krok, který je dosažitelný, např. „Tento týden budu pít méně slazených nápojů.“ Každý malý úspěch vás posílí. Ne u všeho to ale pomáhá. V případě alkoholu či cigaret člověk zažívá abstinenční příznaky, které mu odvykání rozhodně neulehčují, je proto třeba se na ně připravit. „Abstinenčním příznakům lze předcházet užívání přípravků náhradního nikotinu nebo léků na odvykání kouření s obsahem účinné látky, která pouze napodobuje nikotin, např. cytisin. Tímto způsobem pomáhají se závislostí například tablety Defumoxan, které jsou dle studií mnohem účinnější, jelikož cytisin se váže přímo na nikotinové receptory v mozku, díky čemuž kuřák neprožívá abstinenční příznaky a je schopen stabilně fungovat,“ vysvětluje Kulhánek a dodává, že léčivé přípravky na odvykání kouření jsou k dostání prakticky v každé lékárně bez nutnosti lékařského předpisu.

Připravte si plán B

Život není dokonalý a výpadky se stávají. Nedostali jste se tento týden do fitka? Nevadí. Udělejte si desetiminutové cvičení doma. Selhání není důvodem vše vzdát, je to jen příležitost přizpůsobit se. Dejte si ale pozor! Není zlozvyk jako zlozvyk či závislost jako závislost! Například nahradit klasické cigarety těmi elektronickými, protože jsou méně škodlivé, je chyba! „Skoro třetina lidí se následkem užívání elektronických cigaret stává závislými na nikotinu, aniž by tím potlačovali původní závislost na kouření klasických cigaret. Když si uvědomíme, že jde především o mladé, je to pro ně opravdu velká zdravotní zátěž,“ uvádí ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Najděte si podporu

Sdílení předsevzetí s přáteli nebo rodinou vám může pomoci vydržet. Najděte si „parťáka,“ se kterým budete sdílet své úspěchy i drobná zaškobrtnutí. Nebo se přidejte do online komunity, kde najdete inspiraci a podporu. Někdy zkrátka nemáte dostatečně silnou vůli a potřebujete někoho, kdo by to alespoň na moment „vzal“ za vás.

Oslavujte své pokroky

Už samotné rozhodnutí je velký krok,“ říká adiktolog Adam Kulhánek. A to neplatí jen o odvykání kouření. Každý malý krok k vašemu cíli je úspěch. Možná jste zatím nedošli do cílové rovinky, ale už jste zvládli první krok – a to je důvod k oslavě. Dopřejte si něco za odměnu, co vás motivuje pokračovat, třeba večer s oblíbeným filmem nebo relaxační koupel.

Quitters Day? Ne, Restart Day!

Quitters Day nemusí být koncem vašich předsevzetí. Místo toho si tento den zapište do kalendáře jako Restart Day – den, kdy se znovu nadechnete, podíváte se na své cíle a připomenete si, že změna je proces, nikoli soutěž. Pamatujte, že největší vítězství není v tom nikdy neselhat, ale pokaždé znovu vstát. Takže tento Quitters Day zkuste udělat další malý krok směrem k tomu, co si přejete. Rok je teprve na začátku – a vaše cesta také.

Zdroje info: https://szu.gov.cz/, https://www.adiktologie.cz/centrum-pro-vyzkum-a-prevenci-uzivani-tabaku

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.