Rakovina prostaty jako zabiják mužů
Rakovina prostaty je stále častější. Většinou postihuje muže v pokročilém věku, tedy mezi 70. – 80. rokem. Výjimkou však nejsou ani mladší muži.
Jak se projevuje rakovina prostaty
Rakovina prostaty je v raném stádiu většinou bez příznaků. Často se stávám, že bývá zjištěna například během operace močové trubice. Příznakem rakoviny prostaty již u pokročilých nádorů jsou potíže při močení. Nemocný častěji močí přes den i v noci, nebo naopak močit nemohou a vymočení je pro ně náročné. Nepříliš častým příznakem může být také krev v moči nebo onemocnění ledvin. Velmi často se objevuje bolest zad, končetin a kyčlí, která může být spojena s poruchou hybnosti. Dalšími velmi častými příznaky rakoviny prostaty je únava a slabost a také nechutenství či úbytek na váze.
Jak se pozná rakovina prostaty
Některé nádory rostou velmi pomalu, nemetastazují, tudíž mají pacienti dobrou prognózu i přesto, že nádory způsobují například potíže s močením. Jsou bohužel ale i nádory rostoucí a metastazující rychle, kdy je prognóza nepříznivá. Metastázy pronikají nejčastěji do kostí, plic, jater, někdy se mohou vyskytnout také v ledvinách a nadledvinách. Rakovina prostaty se zjistí při vyšetření s odborným názvem per rectum. Dalším vyšetřením je rentgen ultrazvuk ledvin a scintigrafie kostí. Dále vás pak lékař pošle na CT, magnetickou rezonanci břicha a malé pánve. Někdy je třeba také ultrazvuk přes rectum nebo zavedení hadičky do močového měchýře, odborně cystoskopie. Někdy je nutná punkce nebo punkční biopsie. Všem těmto někdy až nepříjemným vyšetření samozřejmě předchází celkové vyšetření, kdy lékař zjistí, zda máte úbytek váhy, prohlédne mízní uzliny a zkontroluje, zda máte zvětšenou prostatu a prohmatá vám břicho. Udělá také krevní testy.
Léčba rakoviny prostaty
Léčba záleží na několika faktorech, a to povaze nádoru, věku pacienta a celkovém stavu. V počátečním stádiu se rakovina sleduje, v případě, že je nádor již v uzlinách a v močové trubici, je vhodná operace. Dále se rakovina prostaty léčí ozařováním neboli radioterapií. Někdy se používá i brachyradioterapie, což je jakési „ vnitřní ozařování“, které nemá tolik vedlejších účinků, a navíc je i vyšší léčebný efekt. Při léčbě se dá použít také hormonální terapie. Preferovaná je dnes operace varlat, respektive jejich vyjmutí. Díky tomu se přestane tvořit testosteron, který ovlivňuje růst nádoru. Místo vyjmutí varlat se mohou podávat gonadoliberiny, tedy spíše jejich náhražky. Tato léčba je pro pacienty méně psychicky náročná, než vyjmutí varlat. Pokročilá stádia nádoru se léčí chemoterapií. Komplikacemi při léčbě mohou být inkontinence a impotence. Prevencí rakoviny prostaty by mohl být screening. Zatím se však o tomto preventivním kroku pouze mluví.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.