Rakovina prsu z hlediska prevence
Prevence rakoviny prsu je poměrně diskutovanou záležitostí. Není se čemu divit, jelikož se jedná o smrtelné onemocnění, které při zanedbání může bohužel končit i smrtí pacientky. Každá žena by proto měla dbát na několik různých preventivních opatření, která jsou schopna zamezit případnému rozšiřování rakoviny do ostatních orgánů. Podívejme se tedy na to, jakým způsobem je třeba přistupovat k prevenci a případné příznaky rakoviny prsu u žen eliminovat. Možností je pochopitelně hned několik.
Samovyšetření a rakovina v raném stádiu
Pravidelné samovyšetření prsů je zapotřebí řešit fakticky v denních intervalech. Žena by tak měla vždy učinit po skončení svého menstruačního cyklu. Prsy je nezbytné si systematickým způsobem prohmatat, a to včetně oblasti podpaží. Tam se bohužel může bulka také nacházet. Podrobný postup samovyšetření je vhodné si zjistit přímo na internetových stránkách, které se této problematice věnují. Pokud samovyšetření ukáže jakékoli změny, je zapotřebí se objednat ke gynekologovi. Do 40 let věku je žena vyšetřena na ultrazvuku a po zdolání této hranice na mnohem přesnějším mamografu.
Ceny za vyšetření
Pojišťovny nejsou schopny většinu vyšetření platit. Tedy do věku 40 let. Po 40 roku života je již hrazeno každé dva roky vyšetření na mamografu. Samovyšetření si můžete bez problémů doplnit právě placeným screeningem na ultrazvuku. Jen pro představu, cena ultrazvuku činí zhruba od 300 do 600 korun. Mamograf je mnohem dražší. Vyšetření na něm vyjde od 700 do 1 000 korun. Optimální je jít na dvě vyšetření na mamografu do zmiňovaného věku. Budete tak mít jistotu, že je vše v naprostém pořádku.
V akcích i zdarma
V určitých případech je možné získat poukaz na vyšetření ultrazvukem i zdarma, a to na akci AVON proti rakovině prsu. Ta je pořádána pravidelně v hlavním městě a v podstatě po celé zemi. Některé městské části také dokážou na toto vyšetření přispět.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.