Rakovina žaludku
Rakovina žaludku patří k poměrně častým nádorovým onemocněním. Přestože se zlepšila kvalita výživy, hygieny a celkově životní styl, v některých zemích si stále drží přední místo mezi ostatními zhoubnými nádory. Největší výskyt je v Japonsku a Chile, nejnižší je v USA. V ČR se v posledních letech objevuje kolem 18 nových případů ročně na 100 000 obyvatel. Více podléhají rakovině žaludku muži ve středním nebo vyšším věku.
Rakoviny žaludku – příznaky
Rakovina zaludku v počátečním stádiu a její priznaky nejsou příliš výrazné, a proto nemocný často nepřijde ani k lékaři, což je škoda, protože pokud se rakovina žaludku zachytí včas, nemocný má naději na úplné uzdravení. Přechod časného karcinomu v pozdní formu může trvat i několik let, než se objeví obtíže, které nemocného donutí navštívit lékaře. Příznaky rakoviny žaludku mohou být pouze neurčité bolesti v nadbřišku, pozvolná ztráta chuti k jídlu, pocit na zvracení, ztráta na váze, slabost a únava. Tyto problémy se zpravidla vyskytují po dobu 4 měsíců. Pacienti s rakovinou horní části žaludku mají problémy s polykáním. Příznakem může být také zvracení krve nebo krev ve stolici.
Prevence rakoviny žaludku
Na vzniku rakoviny žaludku se podílí řada faktorů, jako jsou například kancerogeny v potravě a polycyklické aromatické uhlovodíky, například ve výfukových plynech, v cigaretovém kouři nebo v mase upraveném grilováním. Dále jsou to plísně v potravinách, nadbytek soli a nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Prevence rakoviny žaludku spočívá v konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, omezení solení, vhodného uchovávání potravin a dostačujících hygienických podmínkách. Prevencí je dále nekouřit, nepít v nadměrném množství alkohol, nejíst často grilované nebo smažené maso.
Léčba rakoviny žaludku
Může se vyléčit rakovina žaludku? To je jistě nejčastější otázka, kterou slýchají lékaři při vyslovení diagnózy. Úplné vyléčení může přinést jedině včasná operace, při které se odstraní velká část žaludku. Operace je někdy vhodná i u pokročilejších karcinomů, aby se předešlo některým komplikacím. Otázka chemoterapie je diskutabilní. Někteří odborníci ji doporučují, jiní ne. U pokročilých nádorů se volí kombinace chemoterapie nebo ozařování, která však řeší obtíže, nikoli samotný nádor, protože pacienti mají již metastázy v jiných orgánech, a to nejčastěji v játrech, plicích a v kostech.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.