Rakytník je zdravý a výborný jako sirup, šťáva či marmeláda
Malé oranžové bobulky se v čerstvém stavu příliš nezohledňují. Ale je to ostuda, protože se může stát zázrakem vaší rodiny pro lehčí postižení. Dokáže vás před nimi skutečně zabezpečit uvnitř i navenek. Rakytník řešetlákový, seznamte se.
Rakytník
Ne nadarmo se mu říká citroník severu. Tento okrasný keř či strom, který se rozrůstá do výšky až 3 metrů, plodí malé oranžové bobule napěchované prospěšnými látkami! Listy a plody obsahují velké množství prospěšných látek jako jsou vitaminy A, B, D, E, F, K a P, minerály jako železo nebo mangan, listovou kyselinu… Nejdůležitější je však vitamin C. Jedna bobule pokryje každodenní doporučenou dávku!
Ať už jste si rakytník zasadili na svém pozemku, nebo jste našli keřík na zemědělské půdě (stává se to, rakytník může vyrůst téměř kdekoli!), sklízejte a sbírejte bobulky opatrně. Není to jednoduché, musíte se proplést větvičkami s trny, abyste se k plodům dostali. Ale i tak to stojí za to.
Oranžové kuličky jsou sice malé, ale zato super účinné!
Předně musíme říci, že s pravidelným užíváním rakytníku si pořádně nakopnete imunitu. To bude užitečné především na podzim. Kromě toho má ale řadu dalších speciálních vlastností a pomůže vám například při žaludečních potížích, chřipce a angíně, důrazně podpoří vaše játra a ledviny. Je skvělým antioxidantem a také pomáhá při kožních problémech a hojení ran.
V praxi je využíván v produktech péče o pleť, zejména v rámci rakytníkového oleje. Ošetřuje kožní vyrážky a zmírňuje zrání pokožky. V případě, že budete trpět vypadáváním vlasů, může vám pomoci pití odvaru z listů.
Rakytník je nejlepší volbou pro pěstování
V případě, že máte v zahradě alespoň malý prostor, zasaďte tam rakytník. Nevyžaduje žádnou speciální péči. Potřebuje denní světlo a dobře propustnou půdu. Věnujte pozornost zvýšené vlhkosti během horkých letních dnů.
Zdroje info: pestujeme.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8431556/
Náhledové foto: Pixabay