Rakytník: připravte si jej v medu nebo jako omáčku

Rakytník

Rakytník je opravdovou vzpruhou pro váš imunitní systém. Obsahuje obrovské množství vitamínu C a dalších cenných živin, díky kterým se můžete vyhnout mnohým onemocněním. Tyto drobné žlutooranžové plody se těžko sbírají, rozhodně to ale za námahu stojí! S jejich pomocí si můžete připravit spoustu zdravých receptů – a přidáme i typy na několik, které až tak zdravé nejsou.

Rakytník v medu

Plody rakytníku properte v čisté vodě a pak nechte okapat na čisté utěrce. Mezitím si do mísy odměřte potřebné množství medu (kolik máte rakytníku, tolik budete potřebovat i medu – například na 800 g rakytníku bude potřeba 800 g medu). Do misky s medem vmíchejte osušené plody rakytníku. Při míchání si dejte pozor, abyste bobule nerozdrtili. Každá jedna bobulka ale musí být obalená medem. Nalijte do uzavíratelných sklenic (asi 1 cm pod okraj). Několikrát poklepejte sklenicí o pracovní desku, aby se bobule lépe usadily ve sklenici – bez vzduchových bublin. Uzavřete a skladujte.

Rakytník
Foto: Pixabay

Rakytníková omáčka

Rakytníková omáčka se dá využít do receptů na skvělé dezerty. Připravíte ji tak, že 125 g plodů smícháte se lžičkou javorového sirupu a povaříte 30 minut. Poté směs rozmixujte a propasírujte přes jemné sítko. Tekutinu pak smíchejte se 120 g cukru a povařte asi 5 minut. Cukr se rozpustí. Takto připravenou omáčku skladujte v lednici. Použít ji můžete na přípravu některých z následujících receptů:

  • Rakytníkový krém
  • Panna cotta

Rakytník ve formě krému

300 ml smetany ke šlehání smíchejte se 150 g moučkového cukru a přiveďte k varu. Nechte probublávat asi 1 minutu. Cukr by se měl zcela rozpustit. Odstavte a vmíchejte asi 38 g rakytníkové omáčky. Rozdělte do ozdobných sklenic a nechte vychladit při pokojové teplotě. Poté je zakryjte potravinářskou fólií a uložte na 3 hodiny do lednice (klidně přes noc). Před podáváním můžete ozdobit rakytníkem v medu!

Rakytník může jít i na panna cottu

Panna chata je proslulý italský dezert. Ovoce se k němu hodí, obzvláště to, které není příliš sladké. Kyselost rakytníkové omáčky je proto k tomuto dezertu skvělým doplňkem. Jak jej připravit? Připravte si 2 plátky želatiny, které nechte nabobtnat ve vodě. Mezitím si můžete připravit zbytek: 300 ml smetany (33 %) smíchejte s 30 g vanilkového cukru, 1 hvězdičkou badyánu, 1 tyčinkou skořice a 5 hřebíčky. Můžete přidat i 40 ml bílého portského vína. Vše přiveďte k varu a nechte vařit asi 5 minut. Poté sceďte a nechte vychladit na asi 50 °C. Želatinu vymačkejte a vmíchejte ji do smetanové směsi. Přelijte do ozdobných sklenic a nechte vychladit při pokojové teplotě. Pak vložte přes noc do ledničky. Sklenice ozdobte rakytníkovou omáčkou a podávejte.

Zbytky rakytníku

V receptech je třeba rakytník často pasírovat přes sítko. Využívá se jen tekutina. Zbytek ale nemusíte vyhazovat. Rozprostřete na tác vyložený pečícím papírem a nechte usušit. Poté můžete používat na přípravu čaje nebo ve spojení s ostatními ovocnými „zbytky“ na přípravu ovocných kůží.

Zdroje info:

https://www.bylena.com/recipe/1272/Sea-Buckthorn-in-Honey/

https://tastethewild.co.uk/sea-buckthorn-sauce-can-used-ingredient-recipesthe-creamy-sea-buckthorn-posset-delicious/

Foto: Pexels