Rakytník: skvělá potravina proti mnoha neduhům
Rakytník, oranžová a chutná plodina, která nachází v současné době uplatnění v mnoha domácnostech. Jeho účinky na naše zdraví jsou obdivuhodné. Navíc si ho vypěstujete i doma a následně ho můžete zpracovat dle své libosti. Proč bychom jeho konzumaci měli zařadit do svého jídelníčku?
Rakytník není žádnou novou plodinou. Je znám již dlouhá léta, ale v současné době se o něm hodně mluví. Zažívá jakýsi boom. Vyrábějí se z něho nejrůznější produkty a řada z nás si ho zasadila na zahradě. Jeho pěstování totiž není vůbec náročné a daří se mu i v našem prostředí. Rakytník kromě své chuti překvapí i pozitivními účinky na naše zdraví.
Rakytník je ve všech podobách skvělý po posílení imunity
Účinky těchto drobných oranžových plodů jsou dlouhodobě známé. Dokáží pomoci s řadou nejrůznějších zdravotních neduhů přírodní cestou. Velmi pozitivně ovlivňuje například náš imunitní systém. V zimním období je tedy jeho konzumace velmi vhodná. Tato potravina je bohatá na řadu vitaminů a nejvíce se v něm vyskytuje právě pro imunitu vhodný vitamin C. V kombinaci s dalšími vitaminy nám pomohou ochránit se před nachlazením a nejrůznějšími virovými onemocněními, kterých je v zimním období více než dost.
Pozitivní účinky má na celý organismus
Rakytník má rovněž i antibakteriální účinky. Skvělým pomocníkem se tak může stát i při léčbě například akné. Dokáže rovněž i regenerovat poškozenou či podrážděnou pokožku. Produkty s jeho obsahem mohou být vhodné i pro lidi s ekzémem, popáleninami či puchýři. Tím ovšem jeho účinky zdaleka nekončí. Dokáže mírnit příznaky nachlazení či otoky. Oceníte ho i při trávicích obtížích či problémy s kardiovaskulárním systémem. V řadě případů může i preventivně působit proti rakovině.
Používat můžete rakytník v různých podobách
K dostání je řada nejrůznějších produktů s obsahem rakytníku. Může se jednat o oleje, masti či extrakty. Ideální volbou je samozřejmě zařadit do jídelníčku čerstvé plody. Ty lze využít při vaření, ale lze z nich připravit i čaj, sirup či džemy. Každý si tak vyberete takovou formu, která pro něho bude tou nejvhodnější.
Výhodou je i to, že si rakytník můžete vypěstovat i na své vlastní zahradě. Úrodu můžete očekávat na podzim a jeho zásoba vám nějakou tu chvíli vydrží. Lze ho i sušit či zamrazit. Budete ho tak mít k dispozici po celý rok.
Zdroj info: https://www.lekarna.cz/clanek/rakytnik-rostlina-budoucnosti/
Zdroj info: https://www.mojezdravi.cz/prirodni-medicina/rakytnik-resetlakovy-posiluje-imunitu-zlepsuje-srazlivost-krve-a-pruznost-kuze-4066.html
Náhledové foto: Pixabay
Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.