Rambutan: toto ovoce využijete při nedostatku železa

Rambutan

Rambutan je u nás méně známé ovoce, které tak trochu připomíná liči. Jeho latinský název je Nephelium lappaceum, do češtiny se překládá jako dvouslivák ježatý. Jeho domovem je Malajsie a Indonésie. Stejně jako liči má slupku, pod kterou se skrývá bělavá dužina a pecka hnědo bílé barvy. Od liči se ale odlišuje chloupky, které vyrůstají z jeho slupky. Vypadají trochu jako ostny. Plody rambutanu jsou velké 3 až 5 cm a rostou na stromech ve volných převislých shlucích po 10 až 20 plodech.

Rambutan a železo

Rambutan sám o sobě neobsahuje příliš mnoho železa. Při chudokrevnosti ale může být prospěšný, protože obsahuje velké množství vitamínu C, který podporuje vstřebávání železa z potravy. Pouhých 5-6 kousků ovoce denně pokryje 50 % vaší potřeby vitamínu C. Toto malé ovoce je dobrým zdrojem mědi, což je prvek, který je důležitý pro zdravé kosti a nervy. Vitamín C podporuje imunitní systém a snižuje zánět. Kromě toho obsahuje rambutan i malé množství draslíku, fosforu, zinku a hořčíku. Velký obsah vody podporuje činnost ledvin.

Rambutan
Foto: Unsplash

Zajímavosti o ovoci

Toto malé kulaté ovoce by se mělo konzumovat syrové, protože to pak obsahuje největší množství živin. V jihovýchodní Asii ale najdete spousta receptů založených na rambutanu. Můžete si jej koupit zavařený nebo jako součást nejrůznějších dezertů a ochucovadel. I když má toto ovoce „ochrannou“ kožovitou slupku, je náchylné na poškození, proto se sklízí ručně. Trsy ovoce jsou totiž navzájem propojené a při nešetrném oddělování by mohlo dojít ke sloupnutí slupky a tím snížení životnosti ovoce.

Rambutan a hubnutí

Rambutan je sladkokyselé ovoce, které mohou do svého jídelníčku zahrnout také ti, kteří se snaží zhubnout. Obsahuje spoustu vody, což se hodí zejména v létě, ale také vlákniny, která podporuje zdravé trávení. Vzhledem k významnému počtu živin a vitamínů a nízké kalorické hodnotě je rambutan skvělým doplňkem jídelníčku.

Jedlé části ovoce

Pokud nestihnete zkonzumovat rambutan čerstvý, máte k dispozici další možnosti, jak jej zpracovat. Základem je odstranit slupku. To nejlépe uděláte tak, že ji naříznete nožem nebo se rovnou pokuste slupku ručně oddělit od dužiny. Snažte se pracovat jemně. Semena ovoce jsou také jedlá, ale je třeba je před konzumací uvařit.

Rambutan
Foto: Unsplash

Rambutan v kuchyni

Dužinu můžete použít do ovocných salátů nebo rozmixovat a použít jako zálivku do zmrzlinových pohárů či dezertů. Zmrzliny i sorbety si z nich můžete také vyrobit. Toto ovoce se hodí též na přípravu koktejlů či sirupů. Vyrobit si můžete dokonce i želé nebo marmeládu. Rambutan lze dusit a konzervovat. Dobře se hodí k dalším druhům tropického ovoce, jako je kokos, ananas, kiwi, mango. Jeho chutě se snoubí s takovým kořením, jako je zázvor, citronová tráva, kurkuma či máta. Použít jej můžete i do masitých pokrmů – drůbež, ryby a hovězí maso.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/10-najmniej-znanych-owocow/

https://www.healthline.com/nutrition/rambutan

Foto: Unsplash