Řapíkatý celer: výborně chutné a poskytuje mnohé zdravotní účinky
V Evropě známe řapíkatý celer už od středověku, přesto jej příliš často nepoužíváme. Mnohem častěji sáhneme po celeru bulvě, než po tom řapíkatém. Vědecký název celeru je miřík celer, ten řapíkatý má latinské označení Apium graveolens var. Dulce. Světle zelené stonky osvěží každý zeleninový salát, přidává se také do polévek nebo jako příloha k masovým pokrmům. Má univerzální použití, ale my jej stále přehlížíme.
Řapíkatý celer
Řapíkatý celer je typický svými dlouhými, masitými listovými řapíky a svou křupavostí. Když se nakrájí na proužky, mají typicky tvar podkovy. Čerstvé řapíky mají bílou až světle zelenou barvu. Ty nejčerstvější by měly po ohnutí prasknout. Pokud je ohnete a nic se nestane, váš celer už není nejčerstvější, nicméně jej můžete i nadále použít do vařených pokrmů (například do polévek). Mladé stonky celeru se nemusí před konzumací loupat, pouze ty větší.
Foto: Pixabay
Nutriční obsah celeru
Řapíkatý celer si můžete dopřát i tehdy, když si hlídáte přijaté kalorie. Na 100 g této zeleniny totiž přijmete pouhých 15 kcal. Kromě vody, která je v celeru zastoupena v 95 %, obsahuje také důležité vitamíny (A, C, E, D, B6, B12 a K) a minerály (vápník, sodík, hořčík), vlákninu a antioxidanty. Díky nim se můžete spolehnout na mnohé zdravotní přínosy. Není divu, že řapíkatý celer byl již od středověku používán jako lék na různé nemoci. Tvrdí se, že si dokáže poradit s onemocněním jater, srdce či s problémy s trávením.
Zdravotní účinky celeru
Celer má antibakteriální, diuretické a detoxikační účinky. Taktéž se může pochlubit protizánětlivými účinky, které dokážou zmírnit průběh nebo působit jako prevence například při artritidě, bolestech kloubů či svalů. Díky svým uklidňujícím účinkům působí proti stresu a podporuje klidný spánek. Vzhledem k bohatému obsahu vitamínu A je prospěšný také pro zdravý zrak. V jednom řapíku celeru přijmete asi 5 % doporučeného denního množství tohoto vitamínu.
Podpora trávení
Celer je vhodný pro správné fungování trávicího systému. Obsahuje vlákninu, která je obecně prospěšná pro správné zažívání – optimální postup jídla trávicím traktem, jeho postupné uvolňování a správnou hustotu stolice. Pokud máte citlivý žaludek, zaměřte se na konzumaci celeru, díky čemuž se zbavíte jeho překyselení.
Pro zdraví srdce
Řapíkatý celer snižuje hladinu špatného cholesterolu a navíc pomáhá snižovat krevní tlak (pokud sníte aspoň dva stonky celeru za den).
Zdroj: https://twojogrodek.pl/Seler-naciowy-wlasciwosci-odzywcze-i-zdrowotne
Foto: Pixabay