Reaktivní artritida: Útočí na klouby, oči a močovou soustavu
Už jste měli v poslední době infekční nemoc, po které přišly určité problémy, oční záněty a problémy s močením? Pokud ano, pak jste utržili reaktivní artritidu. Toto onemocnění imunitního systému ovlivňuje ve větší míře muže a jedince s dědičnými dispozicemi. Léčí se nesteroidními antirevmatiky nebo glukokortikoidy.
O co se jedná?
Reaktivní artritida je neinfekční zánět kloubů, která vzniká jako imunologická odpověď na infekční onemocnění. Má místo ve skupině spondylartritidy, a zpravidla má intenzivní nástup a přináší s sebou řadu nepříjemných projevů. Postižené klouby jsou bolestivé, oteklé a mohou být zarudlé, ale navíc se vyskytují i různé mimokloubní projevy. Přestože bolest kloubů v zásadě ovlivňuje dolní končetiny (kolena, bérce, chodidla), zánět může postihnout i další části těla pacienta, včetně kůže, očí nebo močových cest. Prognóza je v tomto případě celkem dobrá, ale u několika pacientů hrozí přechod do chronicity a vznik ankylozující spondylartritidy!
Příčina vzniku
K rozvoji infekce dochází v důsledku reakce imunitního systému, která napadá jeho buňky a tkáně, což jsou v tomto případě v podstatě klouby. Spouštěčem této negativní reakce bývá nejčastěji onemocnění bakteriálního původu, které odeznělo v době, kdy se jedinec začne setkávat s primárními vedlejšími účinky reaktivní artritidy. Nejčastějšími spouštěči jsou střevní, močová a pohlavní onemocnění, zatímco reaktivní bolesti kloubů se jednou za čas objevují po respiračních nákazách.
Jaké jsou příznaky?
Přestože bolesti kloubů mohou ovlivňovat různé klouby v těle, nejčastěji jsou postiženy dolní končetiny, zejména kyčle, kolena, dolní končetiny nebo klouby prstů. Infekce běžně způsobuje problémy i v jiných částech těla, přičemž zánět postihující bederní oblast má vliv na kůži, oči nebo močovou trubici pacienta. Primární příznaky lze sledovat mezi 1 a 4 týdny po překonání předešlého onemocnění. Běžnými příznaky nemoci jsou extrémní bolesti kloubů, které jsou silné, oteklé a mohou být v zarudlé.
Vyskytuje se entezitida, což je zánětlivé postižení vazivových tkání, které v nejhorších případech znemožňuje pohyb. Někdy se vyskytuje otok ovlivněného prstu. Ale napaden může být i močový aparát, což souvisí s častým močením, bolestmi a výtokem.
- bolest, ztuhlost a otok kloubů
- bolesti bederní páteře a hýždí
- otoky prstů horních a dolních končetin
- zánět vazů a svalových vazů
- zánět spojivek
- nadměrná potřeba močení s pocity pálení a řezání
- záněty prostaty nebo děložního čípku
- boláky na rukou, nohou nebo penisu
- průjem a extrémní žaludeční potíže
Léčba
V případě, že lékaři zaznamenají příznaky onemocnění a znají původce onemocnění, naordinují vhodná antimikrobiální léčiva. Předběžná léčba obvykle zahrnuje používání nesteroidních protizánětlivých léků (ibuprofen). Příznaky nemoci u většiny pacientů pomalu ustupují.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7519381/, https://www.rcpe.ac.uk/sites/default/files/jrcpe_51_3_jubber.pdf
Náhledové foto: Pixabay