Repelenty proti komárům: fungují, nebo je to jen ztráta peněz

Mrtvý komár

S příchodem léta nastává také invaze nepříjemného hmyzu, jako jsou komáři nebo klíšťata. Proti nim používáme repelenty. Nejsou dokonalé a nemohou vás ochránit na 100 %. Zejména v případě, že se pohybujete v prostředí, které je těmito druhy hmyzu zamořené. Navíc některé fungují lépe než jiné. Otázkou tedy je, zda se vyplatí do nich investovat. Asi budete muset zkoušet, abyste zjistili, který repelent pro vás funguje nejlépe. A dobré je jednotlivé značky střídat.

DEET repelenty

DEET je nejběžnější účinná látka, která se používá v repelentech proti komárům. Protože se považuje za jednu z nejlepších, vyplatí se vyhledávat takové repelenty, které ji obsahují. DEET je látka, která byla vyvinuta americkou armádou ve 40. letech 20. století. Spolehlivě odpuzuje komáry. Další složky, které patří mezi osvědčené, jsou pikaridin, ethylhexandiol, metofluthrin nebo diethylftalát. I tak je ale důležité uvědomit si, že ten nejlepší repelent snižuje vaši přitažlivost pro komáry pouze o 60 %.

Repelenty
Foto: Unsplash

Přírodní repelenty

Na trhu jsou i repelenty s přírodními složkami, ale ani ony nejsou účinné na 100 %. Mezi ty nejlepší se řadí ty, které obsahují citronový a eukalyptový olej – ty svou účinností konkurují DEET repelentům. Přírodní repelenty ale mohou obsahovat i další účinné složky, jako je bazalka, levandule, citronová tráva, máta peprná a rozmarýn.

Elektrická zařízení odpuzující komáry

Pro spánek se používají speciální zařízení, která se zastrčí do zásuvky spolu s náplní (polštářek nebo tekutina). Existují i ty, které vytváří vysokofrekvenční zvuk, ale u nich neexistuje žádný vědecký důkaz, že jsou účinné. Některé studie dokonce uvádí, že nejsou. V takovém případě je můžete raději nahradit moskytiérou, která vám umožní klidný spánek bez komářího bzučení.

Zbavte se komárů

Pokud nechcete trpět komářími kousanci, můžete jejich výskyt na své zahradě eliminovat. Například tím, že odstraníte veškerou stojatou vodu ze svého pozemku – sudy s vodou, jezírka, bazénky pro děti. Do nich totiž komáři kladou vajíčka, čímž se rozmnožují. Pokud takové zdroje vody chcete (například jsou užitečné při zálivce záhonů), je třeba u nich pravidelně měnit vodu a nádoby čistit.

Přírodní repelenty si můžete připravit i doma

Pokud chcete ušetřit, můžete si přírodní repelenty připravit také z pohodlí domova. Zde jsou jednotlivé recepty:

  • Smíchejte: 50 ml hydrolátu z vilínu, 50 ml destilované vody, 10 kapek citronového oleje, 10 kapek oleje z citronové trávy, 5 kapek levandulového oleje, 5 kapek mátového oleje.
  • Smíchejte: 80 ml jablečného octa, 80 ml vody a 40 kapek rozmarýnového oleje.
  • Rozpusťte 80 g kokosového oleje a přimíchejte 15 kapek mátového oleje.

Zdroje info:

https://tickcontrol.com/blog/do-mosquito-repellents-work/

https://www.healthline.com/health/homemade-bug-spray

https://repository.arizona.edu/bitstream/handle/10150/333139/AZ1639-2014.pdf?sequence=1

Foto: Unsplash