Respirátory je možné sterilizovat v mikrovlnné troubě. Vědci z ČVUT radí jak na to
Jestliže nepatříte právě mezi odpírače roušek a respirátorů, tak pravděpodobně řešíte, jak tyto ochranné prostředky dezinfikovat. U jednorázových roušek je to jasné, tam je po použití vyhodíte. Ale respirátory je možné po dezinfekci ještě několikrát používat. Jak na to?
Jednorázové ochranné prostředky proti covid-19
Kupované ochranné prostředky proti nákaze covid-19 mohou bohužel zatížit rodinný rozpočet. Proto je určitě dobré vědět, že i respirátory lze při správném postupu použít vícekrát. Pochopitelně, že je lepší respirátory v souladu s doporučením výrobce vzít na sebe jen jednou. Jenže to by se člověk pak kolikrát ani nedoplatil, pokud by měl tyto ochranné prostředky stále kupovat. Respirátory přitom nabízejí lepší ochranu, než jsou běžné roušky.
Katedra jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze doporučuje hned několik způsobů sterilizace, jež je možné vyzkoušet i v domácích podmínkách – pomocí mikrovlnky, UV lampou nebo chemickou dezinfekcí. Tato nouzová sterilizace umožňuje tedy opakované použití respirátoru. Je ale třeba mít na paměti, že každé další opakování sterilizace se podepisuje negativně na jeho účinnosti.
Respirátor. Zdroj obrázku: Pixabay
Nejjednodušší sterilizace je v mikrovlnné troubě
Patogenní mikroorganismy neničí mikrovlnné záření, ale teplo, jež se v materiálu vyvíjí. Proto by sterilizované předměty měly být vlhké. Mikrovlnná trouba se tak jeví jako účinný a levný způsob sterilizace.
Do plastové nádobky nalijete trochu vody (asi 50 ml), položíte na ni plastovou mřížku a na tu pak respirátor vnější stranou dolů. Mřížka nesmí být kovová a respirátor by neměl mít kovovou sponu na nos. Nádobka se vloží do mikrovlnné trouby a nastaví se čas sterilizace podle výkonu mikrovlnky:
- od 1 100 W a výše stačí sterilizace po dobu 90 sekund
- 800 až 1 000 W je třeba sterilizovat po dobu 180 sekund
- 500 až 700 W sterilizovat 300 sekund.
Z nádobky by se měla odpařit asi polovina vody. Pokud se jí odpařilo méně, je vhodné prodloužit čas sterilizace, protože páry nebylo dostatečné množství. Je třeba mít na paměti, že tento způsob sterilizace není výrobcem certifikovaný, ale v nouzi je to určitě lepší než nic. Určitá opatrnost je na místě, protože existuje riziko vzplanutí respirátoru během sterilizace v mikrovlnné troubě. Záleží však na použitém materiálu i délce ohřevu.
Dezinfekční prostředky, jejichž základem je alkohol, hubí viry i bakterie, ale snižují účinnost respirátorových filtrů.
Mikrovlnná trouba. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.