Řitní trhlina: Příčina, která trápí děti i dospělé
Trápí vás vážné potíže při kakání a všimli jste si, že vaše stolice obsahuje směs lesklé rudé krve? Na vině mohou být slzy na zadku, které jsou primárně způsobeny ucpáváním, ale mohou mít i řadu dalších příčin. Obvykle se zotaví samy během několika týdnů, což lze podpořit různými léky a mastmi, ale v některých případech vyžadují chirurgickou léčbu.
Jak vnímat řitní trhliny?
Anální fisura je označení pro skutečně obtížný stav konečníku, který vzniká v důsledku poškození sliznice. Tyto problémy jsou běžné u malých dětí a mladistvých dětí, ale mohou ovlivnit jedince jakéhokoli věku a sexuální orientace. Obvykle jsou způsobeny především zvýšeným tlakem při vyprazdňování způsobenou vleklou zácpou, ale na vině mohou být i jiné problémy.
V případě, že jsou trhliny malé, nazývají se ragády, zatímco větší se běžně označují jako fisury. Většinou se vyskytují v přední nebo zadní části konečníku. V případě, že se nacházejí jinde, mohou značit jiné onemocnění.
Anální trhlina vzniká nejčastěji kvůli chronické zácpě. V takovém případě prochází zadečkem obrovský objem tuhé stolice a způsobuje nepřirozené rozšíření análu, což může velmi snadno narušit slizniční film. Příčinou vzniku trhlin mohou být i jiné nemoci nebo stavy. Mezi nejčastější příčiny patří:
- neustálé ucpávání
- průjem
- těhotenství nebo porod
- hemoroidy s výhřezem sliznice
- chirurgické zákroky v oblasti konečníku
- nespecifické střevní infekce
- sexuálně přenosné nemoci
- jiné nemoci (např. tuberkulóza),
- poranění konečníku při análním styku
- neopatrné přiložení teploměru nebo jiných předmětů
- ztuhlý anální svěrač
Jaké jsou příčiny análních trhlin?
Mezi běžné příznaky patří především prudká bolest při kakání, která může trvat i několik hodin po návštěvě toalety. V případě, že budete zadržovat stolici, dojde k vyměšování obrovského množství tvrdé stolice, což způsobí nové trhliny ve sliznici. Kromě toho pacient bude muset hodně tlačit, čímž si zadělává na vznik hemeroidů.
Také se vám ve stolici a na toaletním papíře pří utírání může objevit krev. To je častým znakem hemeroidů. Postižený člověk tímto onemocněním si stěžuje na nepříjemné svědění nebo pálení v oblasti konečníku, bolestivost při sezení a na vyhřezávající hrbol.
Kdy navštívit doktora?
Pacienti by měli navštívit svého praktického lékaře, pokud mají podezření, že za jejich problémy může být zodpovědná řitní trhlina nebo podobný problém. V takové chvíli by se rozhodně neměli nechat odradit ponížením, protože obvykle jde o běžný problém, který specialisté na svých pracovištích často zažívají. Vhodná léčba navíc zabrání vzniku komplikací.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4514958/, https://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=126478643
Náhledové foto: Pixabay