Rostliny ze zahrady: Jakou medicínu si můžete namíchat?

Mateřídouška

Všichni víme, že ovoce a zelenina jsou zdravější než cokoliv. Neustále se v souvislosti s nimi hovoří o jejich pozoruhodném složení. Obsahují řadu vitaminů, minerálních látek, esenciálních olejů, látek zabraňujících rakovině. Některé druhy vykazují regenerační vlastnosti a lidé je odedávna využívali jako léky. Řada z nich se běžně pěstuje na našich zahradách a jejich nadpřirozené účinky si možná skutečně neuvědomujeme.

Pěstování léčivých bylinek

Jiné léčivé rostliny nemusí být pěstovány ve speciálním bylinkovém záhonu, ale mohou být radostnou součástí záhonu pro fajnšmekry. Klíčem k jejich využití je znát je a vědět, jak s nimi zacházet a jak je využívat. Zatímco některé z nich jsou vhodné pro krátkodobé využití, jiné lze využívat delší dobu. Dá se to přirovnat k pití minerálních vod. Minerální vody lze navíc pít dlouhodobě, protože hladina minerálních látek není příliš vysoká.

Prospěšné minerální vody využíváme s přísnějšími pravidly v důsledku jejich vysoké hladiny minerálních látek po krátkou dobu. Dnes si ukážeme pár druhů, se kterými se v zahradě setkáváme opravdu často, a které lze navíc využít jako lék v případě, že je to nezbytné.

Mateřídouška

Mateřídouška zahrnuje opravdu velké množství srovnatelných druhů, které je obtížné od sebe rozpoznat, a které se navzájem kříží. Je to voňavý polokeř bylinného charakteru, životně důležitý pro včely. Více druhů je v našem regionu původních a vyskytují se v pahorkatinách. Vždy se sbíraly pouze ty poddruhy, které byly voňavé. Může se však samovolně rozvíjet na skalkách, v nízkých květnatých záhonech, i jako podrostová rostlina k záhonovým růžím.

Vyžaduje slunný životní prostor a nehnojenou, propustnou půdu. Květy sbírejte dvakrát až třikrát ročně před plným květem. Nevyužívejte však mateřídoušku dlouhodobě. V rámci zahradnictví se zpravidla setkáte s mateřídouškou obecnou a jejími různými druhy.

Mateřidouška 2
Foto: Mateřídouška

Jak si uděláte čaj?

Bylinku, kterou lze navíc v domácích podmínkách nahradit tymiánem, smícháme se semeny fenyklu a sušeným jitrocelem v poměru 1:1:1. V případě, že je to nutné, můžeme si připravit čaj z tymiánu. Bylinky zalijte vroucí vodou, odstavte na 10 minut a sceďte. Čaj pijte teplý třikrát denně nebo vytrvale po celý den. Dále je vhodný pro léčbu močových cest a průjmu, jako dezinfekční prostředek, pro léčbu kašle – použijte nálev ve formě sirupu.

Ředkev černá

Kulaté nebo oválné tmavé hlízy s bílým vnitřkem jsou větší než klasické červené ředkvičky. Vyvíjejí se jako zelenina a lze je dlouho skladovat ve sklepě. Oloupaná a rozemletá tkáň se přidává do salátu nebo se nakrájí na menší kousky do polévek. Její chuť je zpravidla velmi ostrá. V případě, že nám její ostrost v salátu nevyhovuje, osolíme ji, necháme odstát, vymačkáme ji a poté přidáme do salátu

Jak si můžete vyrobit sirup

Sladký sirup se nejčastěji používá při kašli, nachlazení a má solidní antioxidační účinky. Cukr zmírňuje ostrou chuť ředkviček. Odřízněte nejlepší čtvrtinu omyté hlízy, vyprázdněte část vnitřku a posypte cukrem.

Mateřídouška 3
Foto: Pixabay

Za pár hodin se cukr změní na sirup. Užívejte ho po lžičkách několikrát denně. Cukr můžete přidávat pravidelně po určité době, dokud ředkvička nezačne vysychat. Vnitřek snězte nebo rozmělněte, dejte ho do sklenice a znovu posypte cukrem. Využít jej můžete při žlučníkových a jaterních sraženinách, arterioskleróze a chudokrevnosti – zařaďte ji častěji do jídelníčku, například na chleba k snídani.

Další byliny, které vám mohou pomoci

  • Divizna velkokvětá
  • Šalvěj lékařská
  • Cibule kuchyňská
  • Plicník lékařský

Zdroje info: irecepty.cz, pestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay