Roušky ve třídách jako další nekoncepční řešení
Koronavirová pandemie sílí a od pátku budou muset děti nosit roušky ve školách také ve vyučování. Tedy ty, které navštěvují druhý stupeň základních škol. Mladší budou před touto tradiční ochranou ochráněni. Mimochodem zajímavě řečeno, ale je to tak. Zavést roušky na druhém stupni základních škol je opět silně nekoncepční řešení, které jen koresponduje s tím, co se aktuálně kolem nemoci COVID-19 děje.
Jak dlouho musí žáci roušky mít?
Prakticky neustále. Když vejdou do školy, neměli by je sundat. Učitelům tak přibude starost s hlídáním jejich správného nasazení. Žáci budou mít o nechtěnou hračku víc. Ale měli by být chráněni. Je docela pochopitelně, že stát chce nyní na poslední chvíli jednat, nicméně jde o rychlé řešení tak, aby se neřeklo. Tradičně od nejvyšších představitelů zní věta: „Školy by měly fungovat co možná nejdéle.“ Tuto skutečnost si uvědomuje každý, nicméně realita bude zřejmě jiná.
Velké změny s prvním nakaženým
Pokud se do školy dostane první nakažený, můžeme si být jistí tím, že se situace začne rychle měnit. Než se přijde na to, s kým vším byl přímo ve styku, bude nakažená polovina školy. Především učitelé si půjdou domů lehnout a ředitel může ústav zavřít. Více méně se tato situace blíží kvapíkovým tempem a nemáme šanci se jí vyhnout. Roušky už to nespasí, i když to bude vypadat designově lépe.
Vymyslet by se měla spíše koncepce vzdělávání v době covidové
Přesně tak, koncept dálkového vzdělávání žáků na 2. stupni základní školy je naprosto nedomyšlený. Když už, mělo by být všechno jednotné. Ideálně vyučovat přes videohovory a následně svolat děti v omezeném počtu do školy na opakovací testy. Jakékoli známkování práce na dálku je neprůkazné a neobjektivní. Děti si jednoduše zjistí výsledky testu, případně použití třeba k testu do dějepisu či zeměpisu učebnici. Dlouhodobě si nebudou pamatovat zhola nic. A to je velký problém, možná větší, než si myslíme…
Žák s rouškou: Zdroj obrázku Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.