Rozbitý rtuťový teploměr – co teď? Návod, jak rtuť uklidit
I když už na rtuťový teploměr na pultech obchodů nenarazíte, stále ještě se vyskytuje v domácích lékárničkách. Prodej rtuťového teploměru byl zakázán, protože tento prvek je škodlivý pro lidské zdraví. Rtuť má ale také celou řadu prospěšných vlastností, pro které se používá v různých odvětvích. V domácnostech by ale být neměla. V minulosti ale často posloužila také jako hra pro děti – to když se teploměr rozbil a tekutá kulička se pohybovala sem a tam.
Kapalina nebo pevný prvek?
Rtuť patří mezi kovy. Je však trochu netypickým kovem v tom smyslu, že při pokojové teplotě získává kapalné skupenství. Existuje ve třech formách: elementární, anorganické a organické. Má celou řadu využití, zejména v průmyslu. Zde se používá v různých měřících zařízeních, při těžbě drahých kovů (zlato, stříbro), při výrobě výbušnin, ale i při výrobě amalgámů atd. Dříve se používal také při výrobě lékařských teploměrů. V jednom teploměru bychom našli asi 1 g rtuti.
Foto: Pixabay
Nebezpečná rtuť
V čem spočívá nebezpečí rtuti? V těle má toxické účinky, a dostat se do něj může nejenom konzumací, ale také vdechováním. Rtuť, která se dostane do těla, se hromadí v orgánech, jako jsou ledviny, a poškozuje je. Může poškodit také mozek a přes placentu se dostane také k plodu těhotné ženy, kde může ovlivnit vývoj miminka. Už jen malé množství zkonzumované rtuti (například z teploměru) může skončit selháním ledvin! Dalšími běžnými příznaky jsou bolesti hlavy, nejistá chůze, třes končetin, poruchy paměti ad.
Rozbitý rtuťový teploměr
To je důvod, proč je rtuťový teploměr nebezpečný a neměl by se dnes již vyskytovat v žádné domácnosti. Nepoškozený nepředstavuje žádné riziko. Bohužel je vyroben ze skla a tak může dojít k jeho rozbití. Uvolněná rtuť přechází do plynného skupenství, kde se vdechováním může dostat do těla. Pokud se teploměr rozbije, snažte se jednotlivé kuličky rtuti sesbírat co nejrychleji. Zkontrolujte, zda některá z kuliček neutekla z našeho zorného pole, například pod nábytek.
Jak sbírat rtuť?
Rtuť samozřejmě nebudeme sbírat holýma rukama. Nasaďte si ochranné rukavice a připravte si kus tvrdého papíru. Tímto papírem pak všechny kousky rozbitého teploměru (rtuť i sklo) nahrňte na lopatku. Vysypte je do skleněné nádoby naplněné studenou vodou, kterou je možné uzavřít. Rtuť rozhodně nevysávejte, to by rozptýlení rtuti do ovzduší urychlilo. Malé kousky rtuti posypte práškovou sírou a oblast zakryjte papírem. Takto ponechte několik hodin. Poté můžete rtuť vysát.
Zdroj:
https://www.epa.gov/mercury/what-do-if-mercury-thermometer-breaks
Foto: Pixabay