Roztoče má doma každý. Jak je eliminovat?
Roztoči se běžně vyskytují prakticky v každé domácnosti. Pouhým okem je ovšem nikdy nespatříme. Nejčastěji se vyskytují v matracích a lůžkovinách, ale nevyhýbají se ani dalším místům. Mohou potrápit především alergiky. Nesprávnými návyky je běžně dostáváme do ovzduší, ze kterého je následně dýcháme. Jak výskyt nežádoucích alergenů co nejvíce eliminovat?
Roztoč je velmi drobný živočich, který nedosahuje velikosti ani 0,5 mm, proto je ho možné spatřit pouze mikroskopem. Roztoč jako takový pro nás není nebezpečný. Jejich exkrementy však potrápí především alergiky, astmatiky či velmi citlivé osoby.
Ideální prostředí pro roztoče? Ložnice…
Roztoči se nejčastěji vyskytují v ložnici. Právě zde mají totiž ideální podmínky pro svůj život i množení. Nejen, že naše postel jim poskytuje vhodné podmínky zahrnující vlhko a teplo, ale také je pro ně zásobárnou potravy. Roztoči se totiž živý především částečkami kůže. Jejímu olupování během spánku rozhodně nezabráníte, jelikož se jedná o zcela přirozený proces. Roztoči nepohrdnou ani vlasy, těch je v posteli rovněž více než dostatek.
Odhaduje se, že v domácnosti se běžně vyskytuje několik milionů roztočů. Žijí v symbióze s člověkem. Roztočům se zdaleka nelíbí prostředí s nízkou vlhkostí, nižší teploty či sluneční záření. Vhodná teplota v místnosti by měla být do 21°C, vyšší teploty totiž napomáhají jejich množení.
Nejčastější výskyt roztočů a projevy alergie na ně
Přestože roztoči nejsou pro člověka nebezpeční, dokáží jejich výtrusy způsobit alergické reakce. Kde se tito tvorové usídlují nejčastěji a jaké jsou projevy alergie, které vás mohou upozornit na jejich přítomnost?
Roztoče naleznete především v:
- Matracích
- Lůžkovinách
- Čalouněném nábytku
- Kobercích
- Závěsech
- Plyšových hračkách
Na jejich přítomnost mohou upozornit příznaky alergie, kterými jsou zejména:
- Chronická rýma
- Oteklý obličej, svědící či slzící oči
- Ranní únava při dostatečném spánku
- Časté záněty dutin
- Ekzémy či svědění pokožky
- Kašel
Roztoče lze eliminovat, ale nikdy se jich nezbavíte úplně
Vzhledem k tomu, že největší výskyt roztočů je v posteli a lůžkovinách, doporučuje se pravidelně lůžkoviny měnit. Několikrát do roka je vhodné vyprat i polštáře a deky. Na matrace a lůžkoviny existují i nejrůznější prostředky ve formě sprejů, které je zabíjejí. Na českém trhu existují i nejrůznější typy hypoalergenních přikrývek a polštářů. Ty jsou vyrobeny ze speciálních materiálů, které mají zabránit množení roztočů.
V boji s roztoči je důležitý pravidelný úklid, který zahrnuje utírání prachu mokrou cestou, luxování či vytírání. Vhodné je i pravidelné šokové větrání během celého roku, a to ideálně ráno a večer. Nesmíme zapomenout ani na snížení vlhkosti, a to ideálně pod 50 %, s čímž může pomoci odvlhčovač vzduchu.
Zvláštní péči si zaslouží i vaše matrace, kterou je potřeba pravidelně luxovat. K jejímu dokonalému vyčistění lze použít i parní čistit. Nesmíte však zapomenout na to, že je nutné nechat matraci řádně proschnout.
Mějte na paměti, že roztoče je možné poměrně dobře eliminovat, ale nikdy se jich nezbavíte úplně.
Zdroj info: https://www.health.com/condition/allergy/how-to-get-rid-of-dust-mites
Zdroj info: https://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/jak-ucinne-a-efektivne-odstranit-roztoce-v-domacnosti
Náhledové foto: Pixabay
Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.