Rybaření handicapovaných
Handicapovaní lidé se od ostatních lidí neliší svými touhami, přáními a potřebami. I když musejí překonávat mnohé překážky, nebere jim jejich handicap chuť do života. Věnují se různým zálibám a koníčkům a snaží se fungovat jako lidé bez postižení. Svět se jim naštěstí přizpůsobuje, a tak si tito lidé mohou vyzkoušet různé činnosti, které se zdály v minulých dobách jako nemožné. Jednou z nich je rybaření!
Mezinárodní den lidí s postižením připadá na 3. prosince
Prosinec je časem vánočních svátků a bujarých silvestrovských oslav. Připomeňte si v tomto měsíci ještě jeden výjimečný den: na 3. 12. připadá Mezinárodní den lidí s postižením. V tomto dni se neziskové organizace snaží zvýšit povědomí o handicapovaných lidech a jak důležitá je jejich integrace do společnosti. Mezinárodní den osob se zdravotním postižením vyhlásila Organizace spojených národů poprvé v roce 1981. Nezavírejme před handicapovanými sousedy a spoluobčany oči. Pomáhejme jim a ulehčujme jim život.
Zdravotně postižené lidi nelitujte, ale nabídněte jim pomoc
Zdravotně postižení lidé jsou omezeni v určitých lidských činnostech. Někteří z nich mohou trpět tělesným, duševním, mentálním či smyslovým postižením a mnohdy jsou odkázáni na pomoc druhé osoby. Někdy se lidé s postižením narodí, někdy za zdravotní omezení mohou nemoci nebo nehody. Tito lidé obvykle nesnesou soucit a přejí si, abyste k nim přistupovali jako k sobě rovnému. Jsou ale situace, kdy jsou vděčni za pomoc. Nebojte se jich na ulici zeptat, zda nepotřebují asistenci.
Staňte se rybářem bez ohledu na váš handicap
Ať už trpíte postižením vy nebo někdo z vašeho okolí, důležité je naučit se relaxovat a na malou chvíli zapomenout na tělesná omezení. Rybaření je skvělé na odreagování. Nejen, že jste obklopeni přírodou, ale probudíte v sobě soutěživého ducha, odpočinete si a možná si i zamilujete ten pocit, když ucítíte a uvidíte na udici úlovek. Ne nadarmo se říká, že příroda nabíjí novou energií.
Zdroj obrázku: Canva.com
Motivujte se ostatními handicapovanými rybáři
Inspirujte se ostatními lidmi se zdravotním postižením. Za zmínku stojí nevidomý rybář, který strávil u vody 70 dní v kuse. Zapomenout nesmíme ani na handicapovaného rybáře z Třince. Ulovil nejvíce sumců na mistrovství světa a vysloužil si prvenství lovem ryb na udici, tzv. technikou lovu na plavanou. Kdo ví, jestli příštím mistrem světa nebudete vy? Nejprve se ale přihlaste do nějakého spolku. Jestliže to máte blízko do Kladrub u Vlašimi, zdokonalte se v rybářství v organizaci sdružující handicapované rybáře.
Vznikají stále nová a přístupná stanoviště
A kde naleznou rybáři se zdravotním postižením nejlepší zázemí k rybaření? Objevte vhodná místa na Jizeře v Mladé Boleslavi, konkrétně u Debře, nad Rožátovským jezem, nad jezem u Česany či nad jezem ve Vinci. Dostupné jsou i úseky Turyňského rybníka, Konopišťského potoka u Bystřice u Benešova, Mlýnského rybníka v Říčanech na Sázavě v oblasti Soutice nebo na nádrži Doubrava u obce Vrdy. Ke všem stanovištím se dostanete po příjezdové cestě a pro vozíčkáře je na takových místech pevný příjezd k vodě. Vybavte se rybářským prutem a vyrazte vstříc novým dobrodružstvím.
Zdroj obrázku: Canva.com
Nezůstávejte kvůli svému handicapu doma a vyrazte na místa přizpůsobená osobám se zdravotním postižením. A nemusíte zůstávat jen u rybaření. Pro vozíčkáře je zpřístupněno již mnoho kulturních památek a turistických tras. Naplánujte si volný čas a udělejte si s rodinou či přáteli celodenní výlet!
Zdroj náhledového obrázku: Canva.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.