Rýže z předchozího dne může být nebezpečná. Záleží na skladování

Rizoto

Na internetu se objevily zprávy, že rýže z předchozího dne je nebezpečná, a proto nevhodná ke konzumaci. Jiná zpráva zase tvrdí, že bychom rýži neměli ohřívat dvakrát. No, pravda je tak trochu uprostřed. Ono totiž nejde o to, jak stará rýže je, ani o to, kolikrát ji ohříváme. To, že může být nebezpečná, je způsobeno tím, jak jsme vařenou rýži skladovali.

Vařená rýže obsahuje bakterie

V nevařené rýži mohou být obsaženy spory bakterie zvané Bacillus cereus. Jedná se o bakterii, která může způsobit otravu jídlem. Pokud si myslíte, že tuto bakterii je možné zničit vařením, tak se bohužel mýlíte. Není tomu tak, a spory tak zůstávají i ve vařené rýži. Pokud ji necháte stát v pokojové teplotě, mohou ve vařené rýži vyrůst bakterie. Když je zkonzumujete, můžete si přivodit otravu jídlem, kterou pocítíte zejména nevolnostmi a průjmem.

Rýže

Foto: Pixabay

Skladování rýže

Čím déle ponecháme rýži na pokojové teplotě, tím větší je pravděpodobnost, že se v ní bakterie začnou množit. To může způsobit, že rýže nebude bezpečná ke konzumaci. Abychom tomuto zabránili, není nutné rýži, kterou jsme okamžitě nesnědli, rovnou vyhodit. Jen je třeba ji ihned po vychladnutí dát do lednice (ideálně do jedné hodiny od uvaření). Tím vytvoříme podmínky, které nejsou pro množení bakterie tak vhodné, jako je pokojová teplota.

Příznaky otravy jídlem

Otravu jídlem poznáte poměrně běžně. Asi jednu až pět hodin po požití kontaminovaného jídla (v tomto případě rýže) můžete zažívat nevolnost. Velmi časté je zvracení a průjem. V některých případech mohou být příznaky velmi mírné a doma nemoci je asi jen 24 hodin.

Bezpečné podávání rýže

Ideální možností je uvařit pouze tolik rýže, kolik v daný okamžik potřebujete. To je možné odhadnout podle počtu strávníků. Pokud přece jen uvaříte větší množství rýže, dejte ji do jedné hodiny od uvaření do lednice. Takto můžete skladovat rýži maximálně 24 hodin. Před podáváním rýže z lednice ji ohřejte tak, aby byla skutečně horká (nejenom teplá). Rýži je možné ohřát jenom jednou.

Zdroje info:

https://www.nhs.uk/common-health-questions/food-and-diet/can-reheating-rice-cause-food-poisoning/

https://irecept.cz/nejezte-ryzi-ze-vcera-varuji-lekari-muze-byt-pro-vase-telo-velmi-nebezpecna/?utm_source=MC&utm_medium=MC&utm_campaign=MC&utm_content=zderecept113.fun

Foto: Pixabay